Google: 'Fişleme Yapılıyor'

0
0
0
0
0
Google: 'Fişleme Yapılıyor'
Twitter ve YouTube'un Türkiye'den erişiminin engellenmesiyle DNS kullanımında büyük bir artış yaşandı. En çok kullanılan Google DNS hakkında ise Google, Türkiye'deki internet servis sağlayıcılarının yönlendirme yoluyla, fişleme yaptığını doğruladı.
Twitter ve YouTube'un Türkiye'den erişiminin engellenmesiyle DNS kullanımında büyük bir artış yaşandı. Bazı kullanıcıların yıllardır kullandıkları Google DNS/Open DNS hizmetinin tüm ülkeye yayılmasıyla servis sağlayıcıları BTK'nın dayatmasıyla 'IP Spoofing' yapmaya başladı.

Kullanıcılar Google DNS kullandıklarını sanırken aslında ülke içindeki servis sağlayıcılarının atadığı DNS'leri kullanmakta. Konu hakkında tartışmalar sürerken Google'dan yeni bir açıklama geldi. “Türkiye’deki erişim sağlayıcıları muhtemelen kullanıcıları takip etmek için Google DNS kılığına giriyor. Birçok güvenilir kaynaktan aldığımız raporlara dayanarak ve kendi ekibimizin yaptığı araştırma sonucu, Google DNS’in önüne geçilmeye çalışıldığını doğruladık” diyerek Türkiye'deki internet kullanıcılarını uyaran Google, bu işlemin kullanıcı gizliliğini ihmal ettiğinin altını çizdi.

Google'ın DNS numaralarını taklit eden internet servis sağlayıcıları (ISP), kullanıcıların veri trafiğini izlediği gibi istedikleri sitelere yönlendirme yaparak fişleme yapmakta. Durum böyleyken internet kullanıcılarının güvenilir olan farklı bir DNS'e veya VPN'e geçmesini tavsiye ederiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0