'Google for Work' Hesapları İçin USB Bellekli Güvenlik Sistemi Geldi

0
0
0
0
0
'Google for Work' Hesapları İçin USB Bellekli Güvenlik Sistemi Geldi
Google -özellikle şirket çalışanlarının- hesaplarını koruma adına USB güvenlik anahtarı sisteminin kullanım alanlarını yaygınlaştırıyor.

Günümüzde özellikle internet üzerinde güvenlik son derece önemli bir konu. Google'da bunun farkında ve bu sebeple şirket çalışanları tarafından kullanılan 'Google Drive for Work'ü daha korunaklı bir hale getirmek istemekte. Bu konu hakkında Google zaten 'iki aşamalı kimlik doğrulama' sistemi gibi şeyleri tanıtmıştı, ancak şimdi 'Security Key (güvenlik anahtarı)' ile bir adım daha ileri gitmek istiyor. 'Security Key', Google hesabınıza erişmek adına kullanılan fiziksel bir anahtar (USB).

Daha önceden bu haberimizde de Google'ın şirket çalışanları için 'Android for Work' uygulamasını sunduğunu ve bu uygulamada da güvenlik olayına oldukça dikkat ettiklerini açıklamıştık.

Google tarafından 'Security Key' hakkında yapılan açıklama şu şekilde; bu sistem kod yerine şifreli bir imza gönderecek ve böylece hesabınıza başka bir şahıs giremeyecek. Ayrıca bu sistemi kullanmak size zaman da kazandıracak. Chrome tarayıcısında, Google hesabınızı doğrulamanız gerektiğinde USB'yi takacaksınız ve bir ışık yanıp sönecek. Bu sembole tıkladığınızda imzanız otomatik olarak gönderilecek''.

Kafanız karışmış olabilir ancak videoyu izlediğinizde olayı anlayacaksınız. Google size bir USB cihaz verecek. Google hesabınıza şifreyi girdikten sonra bu USB'yi taktığınızda sistem giriş yapmaya çalışanın siz olduğunu anlayacak ve hesabınızı açacak. ''Nedir bu USB güvenlik anahtarı?'' diye merak edenleriniz için de bu haberimiz yararlı olacaktır.
 

 


'Security Key' sadece Chrome üzerinden gerçek Google sitesinde çalışacak. Böylelikle sahte sitelerde bir güvenlik sıkıntınız olmayacak. Önümüzdeki haftalarda öncelikle Google çalışanlarına sunulacak güvenlik anahtarları, daha sonraki günlerde -özellikle Amazon üzerinden- sipariş ile de alınabilecek. Birkaç farklı üretici firma tarafından geliştirilen güvenlik anahtarlarının fiyatları 6 dolardan başlamakta. 

 

 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0