• Anasayfa
  • İnternet
  • Google’ın Görsel Çeviri Uygulamasına Türkçe Dil Desteği Geldi

Google’ın Görsel Çeviri Uygulamasına Türkçe Dil Desteği Geldi

1
0
0
0
0
Google’ın dünyada en fazla kullanılan servislerinden olan Google Translate’in görsel çeviri versiyonu artık Türkçe’yi de destekliyor.
Google’da görselleri anlık olarak çeviren Translate uygulaması, artık Türkçe dilini de destekliyor. Ayrıca Google Çeviri uygulamasını kullanmak için Wi-Fi ya da 3G bağlantılarının kullanılması da gerekmiyor.

Son güncelleme ile birlikte aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 20 yeni dil desteği eklendi. Eklenen 20 dille birlikte Google Translate’in görsel çeviri özelliğinin desteklendiği dil sayısı 27 olmuş oldu.

İstediğiniz dil çevirisi için uygulama sizden 2 MB boyutunda bir dil paketi indirmenizi isteyecek. Güncellemenin Android ve iOS platformuna birkaç gün içerisinde gelmesi bekleniyor. Google Türkiye resmi blogunda gelen güncelleme ile ilgili aşağıdaki bilgilere yer verildi:

"Cep telefonlarımızda bulunan Google Çeviri uygulaması yardımı ile bugün yedi ayrı dilde yazılı metinleri görsel olarak anında çevirebiliyoruz. Uygulamayı açıktan sonra kameraya tıklayıp ister yol bir tabelası, ister bir yemek menüsü ya da çamaşır makinesi kullanma kılavuzu olsun, yazılı metne kameramızı doğrultup anında çevirisine ulaşabiliyoruz. Üstelik bu uygulamadan faydalanmak için internete veya cep telefonu şebekesine bağlı olmamız gerekmiyor.

Daha da fazla sayıda insan dünyayı kendi dillerinde deneyimleyebilsin diye bugün itibariyle Google Çeviri uygulamasını bir kez daha güncelleyerek anında görsel çeviri ile desteklenen dillere 20 tane daha ekleyerek toplamda 27 dile çıkarıyor, gerçek zamanlı sesli çevirileri çok daha hızlı hale getiriyoruz. Bu güncelleme ile birlikte artık dilediğimiz metnin Türkçesine de görsel olarak erişebileceğiz.Google Çeviri uygulamasına gidip, İngilizcenin yanı sıra çeviri yapmak istediğiniz dili seçip kamera düğmesine basın. Her bir dil için (yaklaşık 2 MB boyutunda) küçük bir dil paketi yüklemeniz istenecek.

Bağlantı hızı düşük mobil şebekler pek çok gelişmekte olan pazarda online araçlara erişim konusunda zorluklara neden olabiliyor. Eğer mobil şebekelerin çekim gücünün problemli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bu güncellememiz tam size göre. Anında görsel çeviriye ek olarak sesli konuşma modumuzu da (32 dil arasında gerçek zamanlı sesli çeviri yapacak şekilde) geliştirdik. Söz konusu güncellemeler birkaç gün içinde hem Android hem de iOS platformlarında yer almaya başlayacak.Bugünkü güncellemelerin yanı sıra çevirilerin kalitesini artırmak ve yeni diller eklemek için her gün çalışıyoruz. Bundan bir yıl önce dünyanın dört bir yanındaki birden fazla dil bilen insanların çeviri ve düzeltmelerini sunabileceği bir platform olan Google Çeviri Topluluğu’nu  (Google Translate Community) duyurduk. Dil tutkunu milyonlarca kişinin katılımı sayesinde –ki şu ana kadar 100 milyondan fazla kelimeye ulaşıldı- 90’dan fazla dil çiftindeki çevirileri güncelledik ve topluluğumuz büyüdükçe daha da fazlasını güncellemeyi planlıyoruz.

Daha yapacağımız çok iş var: İnternetteki içeriğin yarıdan fazlası İngilizce ama İngilizce konuşanların oranı yalnızca %20 civarında. Bugünkü güncellemelerin birkaç dil engelini daha ortadan kaldırarak daha iyi iletişim kurmamıza ve ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ulaşmamıza katkı sağlayacağına inanıyoruz.

 

 
  Google Çeviri
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0