Google Haritalar'da Türkiye Neden Bulanık Gösteriliyor?

9
3
1
1
1
Türkiye'de Google Haritalar servisinin uydu görüntüleri kullanırken neden bulanıklaştığına dair bilgiler paylaşıyoruz.
Günümüzde yön bulmada oldukça işimize yarayan Google Haritalar servisinde ilginç bir detay ortaya çıktı. Eğer uydu görüntüsü seçeneği açık bir şekilde haritaya bakarsanız, haritada bir bulanıklığı açık bir şekilde sezebiliyorsunuz. Bunun sebebini araştıran Webrrazzi'den Sevgili Erdal Kaplanserenburada görebileceğiniz bağlantıdan detaylı olarak açıklamış.

Ben de durumu özet geçerek sizlere aktarmış olayım. Kaynaktaki bilgilere göre Kaplanseren Google ile iletişime geçtiğinde "Yasal hassasiyetler gereği" Türkiye'de buğulanma yapıldığı bilgisini almış. Aslında Google bunu özellikle askeri alanlarda yapıyor, fakat Türkiye'de tamamen böyle bir durumun olması ve yakınlaştırılamaması ilginç.Fakat ülkemizde son dönemlerde yaşanan terör olaylarının etkisinin büyük olması muhtemel. Sonuçta karşınızda çatır çatır uydu görüntülerinden apaçık noktalar bulunursa, her ne kadar yer yön bulmada size yarayacaksa, ülkede kötü planlar yapan, etrafı patlatan kesimin de işine yarayacak olması sebebiyle böyle bir girişimin olması muhtemel. Çünkü işin bugı diyebileceğimiz bir nokta daha var;

Eğer TR uzantılı şekilde Google Haritalar servisini açarsanız (ki bu otomatik olarak tr uzantılı şekilde açılır) Türkiye bulanık gözünürken tr uzantısını kaldırarak bakarsanız açık ve net görüntü elde edebiliyorsunuz. Yani Türkiye'den bağanlanlar için bu durum geçerli. Türkiye dışından ya da tr uzantısı olmadan yapacağınız Google Harita aramalarında rahat rahat bulanıklaştırma olmadan görebiliyorsunuz.Yukarıda görebileceğiniz iki örnekte TR uzantılı bir şekilde ve altında ise uzantı olmadan Vodafone Arena'nın nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz. (Kendisi fanatik Beşiktaşlı olunca ilk olarak orayı kontrol etmiş) TR uzantılıda stad bile olduğu zor anlaşılırken uzantı olmadan herşeyi görebiliyorsunuz.Ayrıca Yandex Haritalar servisinde ise bu durum söz konusu değil, cam gibi görüntü ile Türkiye'de istediğiniz noktayı görebilirsiniz. Sonuç olarak kuvvetle muhtemel güvenlik önlemleri gereği Google'ın Türkiye servisinde haritalar bölümüne böyle bir istekte bulunulmuş ve uygulanmış. Ancak biraz yetersiz kalmış gibi. Yapılıp yapılmama kararına bir şey denemez, güvenlik önlemidir sonuçta. Fakat sadece TR uzantılı olarak böyle bir durumun olup diğer bağlantılarda olmaması bana nedense güzel bir önlemin tam manasıyla uygulanamamış olması gibi geliyor.

Peki, sizce böyle bir önlem almak mantıklı mı, diğer uzantılarda ve Yandex'te de aynı durum yapılmalı mı? Görüşlerinizi belirtirseniz seviniriz.

Kaynak & Görseller: Webrazzi / Teknolog
9
3
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
9
3
1
1
1