Google Yolunuzun Kimlerle Nerede Kesiştiğini Biliyor

0
0
0
0
0
Google’ın artık sizin hakkınızda sizden daha fazla şey bildiğine, en azından sizden daha fazlasını hatırladığına kanaat getirmişsinizdir. Bunları kullanmaktan da çekinmeyen Google, artık nerelere gittiğinizi de gün gün tutarak dilerseniz paylaşmanıza imkan verecek.
Herhangi bir yerde check-in yapabildiğiniz uygulamlar dışında bir şeyleri hatırlamanız ve elbette Google’ın sizin hakkınızda daha fazla veri toplaması için kullanılabilecek olan bu sistem siz istemediğiniz sürece diğer insanlarla paylaşılmayacak ve her şey sizinle Google arasında gizli kalacak.

Google’ın pek çok uygulaması gibi ilk bakışta ürpertici görünen bu uygulama da biraz üzerinde düşünüp anlamaya çalışınca mantıklı ve Google’ın yine pek çok hizmeti gibi eğlenceli gelmeye başlıyor.

Google Maps üzerinden gittiğiniz yerleri tarihine göre sıralayan ve nerelerde ne kadar zaman harcadığınızı ya da nerelere ne sıklıkta gittiğinizin istatistiğini tutan Google Timeline şu an için -Google’ın kendisi ya da üçüncü parti bir geliştirici bunu kullanabilecek bir uygulama geliştirene kadar- gizli kalacak ve saklamak ya da silmek istediğiniz seyahatlerinizi sadece kendinizin görebildiği bir listeden silebileceksiniz.
Örneğin Google eşinizle birlikte evlendiğiniz tarihe kadar nerelere gittiğinizi, nerelerde aynı mekanda olduğunuzu, birbirinizi ne zaman ıskaladığınızı ve birlikte olduğunuz sürelerde nerelere gittiğinizi görüntülemenize izin verecek. (hatta bunu düğün davetiyesi olarak bile kullanabilirsiniz mesela)

Diğer taraftan ise Google eşiniz/sevgiliniz olmadan nerelere gittiğinizi, hangi mekanlarda takıldığınızı da günlüğünüze not almış olacak ki bazılarınız bunu çok da istemeyebilir. (ama pozitif düşünelim değil mi?)

Google hesabınızdan bu bağlantı ile erişebileceğiniz “Konum Geçmişiniz” sekmesi bugünden itibaren aktif şekilde kullanılabilecek ve Google gittiğiniz yerleri not almaya başlayacak, biz uyaralım da dikkat etmek size kalsın.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0