• Anasayfa
  • İnternet
  • Google Haritalar Servisi'nin Pek Bilinmeyen 5 Şahane Özelliği

Google Haritalar Servisi'nin Pek Bilinmeyen 5 Şahane Özelliği

0
0
0
0
0
Google'ın Harita servisi olan Google Maps'in mobil uygulamasında birçok kişinin pek bilmediği ancak oldukça işinize yarayabilecek özellikleri de bulunuyor.
Google'ın ülkemizde de başarılı bir şekilde kullanılabilen Harita servisi olan Google Maps, birçok ülkede olmayan bazı desteklerini ülkemizde de sunması ve başarılı arayüzü ile beraber navigasyon için yoğun bir şekilde kullanılmakta.

Apple Maps, Here ve Yandex Harita gibi birçok rahibi olmasına rağmen hala en çok kullanulan servis olan Google Haritalar'ın birçok kişinin bilmediği, ancak işinize oldukça yarayabilecek 5 özelliğini sizler için sıralıyoruz.


 

 1) Çevrimdışı Harita Özelliği


Google Maps yapısı gereği internet bağlantısını kullanması gerekiyor. Ancak siz evde ya da wifi ağına bağlıyken istediğiniz bölgedeki haritaları cihazınıza indirerek çevrimdışı modunda kullanabilirsiniz. Online modu kadar %100 etkili olmasa da büyük oranda doğru tahmini ve internete bağlı değilken bile size yol tarifi yapabilmesiyle ekstra kota derdini de ortadan kaldıracak olan bu özelliği eğer Google Haritalar servisini kullanıyorsanız kesinlikle denemelisiniz.


 

 2) Benzin İstasyonları Fiyat Bilgisi


Ülkemizde alıp başını giden benzin fiyatları neticesinde birçok insan nerede daha ucuz ise oradan benzin almak istiyor. Ülkemizde şu anda kullanımda olmasa da yurtdışında işinize yarayacak bu özellik ile birçok benzin istasyonunun galon fiyatını görebilirsiniz. Tabii servis haritalar olunca benzin istasyonlarının yerini de rahatlıkla görebilirsiniz de.


 

 3) Cafe/Bar/Restoran


Bunu kullananlarınız vardır elbet ama genellikle bunun için Swarm/Foursquare tercih edilse de Google Haritalar'ın da hali hazırda çevredeki mekanları gösteren bir yapısı var. Yani bundan kısa bir süre önce sadece belli başlı  yerleri gösteren haritalar servisinde neredeyse her mekanı görebilirsiniz.


 

 4) Bisiklet Yolları


Goolge Haritalar servisinde ülkemizde pek de yaygın olmayan bisiklet yolu desteği de bulunuyor. Yani seçeneklerde araç - toplu taşıma - yaya ve bisiklet seçenekleri varken bisikleti seçerseniz Google Maps özellikle bisiklet yollarını takip ederek size güzergah çıkarmakta. Avrupa'da ve Amerika'da yaygın olan bisiklet yolu anlayışı ülkemizde nadir olduğu için bu özellik size büyük ihtimalle burada sadece normal yol tarifini verecektir.


 

 5) Sesli Yol Tarifi


Bu da yine diğerlerine göre yaygın bilinen bir özellik. Yolda giderken aracı sürenin yanında Google Maps'i açıp tarifi alacak birine gerek olmadan Google siz yol tarifini de sesli olarak alabiliyorsunuz. Yani gideceğiniz yolu söylediğinizde otomatik olarak size rota belirleyerek navgasyon başlatılıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0