Google I/O 2014'te Neler Tanıtacak?

0
0
0
0
0
Geçtiğimiz yıl iPhone 5S’in tanıtımından bu yana iPhone 6’yı bekledik ve zannedersem Aralık ayından beri de iPhone 6’nın çıkış tarihi olarak Haziran 2014’ü gördük. Apple’ın Haziran lansmanı ise bize bir iPhone göstermedi.
Geçtiğimiz yıl iPhone 5S’in tanıtımından bu yana iPhone 6’yı bekledik ve zannedersem Aralık ayından beri de iPhone 6’nın çıkış tarihi olarak Haziran 2014’ü gördük. Apple’ın Haziran lansmanı ise bize bir iPhone göstermedi.

Aynı ya da benzer bir hayal kırıklığına Google da sebep olur mu? Yılın en büyük “Nerd” etkinliği olarak bakılan I/O 2014’te Google, bizi ters köşe mi yapar; yoksa kendisinden beklenenleri bir bir karşımıza  döker mi?

Aslında şimdiye kadar çok fazla söz etme fırsatı bulamamış olsak da Google’ın bu etkinliği gerçekten yılın en büyük organizasyonlarından birisi. (bir tekno-şölen adeta) Peki bu yıl Google’dan neler bekliyoruz? Google, I/O 2014’te ne tanıtsa hoşumuza gider? İşte Google’ın kozları ve bu yıl I/O Konferansı’nda tanıtması beklenenler?
 

 Giyilebilir Her Şey!


Google’ın hatrı sayılır bir süredir üzerinde çalıştığı ve nihayet son kullanıcı versiyonuna da yaklaşılan Google Glass, giyilebilir teknoloji kulvarında yeni bir başlangıç ve hareket yaratacak elbette; ancak trend saatler olunca Google’ın farklı numaraları var.

LG’nin G-watch isimli ürünü hakkında henüz çok bir şey bilmiyoruz; ancak Android işletim sisteminin özel bir uyarlaması olan Android Wear taşıdığından haberimiz var. I/O etkinliği Android Wear ve G-watch hakkında bilgi sahibi olacağımız bir etkinlik olacak.

Ayrıca belki de Google, gözlük dışında bir de kendi saatini piyasaya sürme kararı almıştır ve bir de Nexus Watch ile karşılaşıveririz kim bilir?

Saat ya da gözlük gelse de gelmese de bu yılın I/O konferansında Android Wear ile ilgili detaylı şekilde bilgilendirileceğiz.
 

 Otomotiv ve Google


Google’ın otomasyon ve robotik teknolojileri, hatta yapay zeka sistemleri ile ilgilendiğini hepimiz biliyor; hatta bundan bir nebze de olsa tedirginlik de duyuyoruz; ancak kabul etmek gerekir ki adamlar hayatımızı kolaylaştırmak için de çalışmıyor değil.

Audi, General Motors ve Honda ile geçtiğimiz yıl anlaşma sağlayan Google, akıllı otomobil üretimine kafayı takmış durumda ki kendi kendini kullanan arabasını test ettiğini bu yazıda söyledik size. (tasmasının ipini kendi ağzında tutan Golden Retriever gibi)

I/O 2014’te de otomobil teknolojileri, araç içi akıllı ekranlar hatta belki de Android işlerim sisteminin otomobiller için optimize edilmiş bir versiyonunu görebiliriz. Kim bilir; belki de gerçekten akıllı bir araba ile tanışabiliriz. (En azından Android cihazlarla uyumlu araç içi ekranları göreceğiz)

 Yeni Nexuslar


Herkes root gibi işlemlerle telefonunu gevşetmeye çalışırken Google’ın alternatif olarak sunduğu ve gerçekten pek çok amiral gemisine(!) kafa tutan, safkan Android Nexus serisi cihazlara bu yıl yenileri elbette eklenecek.

Android Silver serisi adında yeni cihazlar üreteceğine dair de söylentiler yayınladığımız Google, bu yılın ilk lansmanında tablet mi yoksa telefon mu gösterecek bilmiyoruz; ancak en azından bir adet yeni safkan Android cihaz bekliyoruz I/O’da.
 

 Chromebook ve Chromecast


Google’ın bir başka cihaz serisi olan Chromegiller de bu yıl boy göstermesi muhtemel başka oyuncaklar içeriyor.

İlk versiyonu ile çok tepki toplayan Chromebooklar kendilerini geliştirmeyi başarış ve her geçen gün daha kullanışlı hale gelmişti. Ne var ki; Chromebook hala pek çok kullanıcı tarafından verimli bir bilgisayar olarak görülmüyor. Google ise Chromebook’un üzerinde giderek yeni modeller üretmekte kararlı.

Chromecast ise en çok tercih edilen televizyon aparatlarından biri konumunda. (her ne kadar biz ülkece böyle şeylere yabancı olsak da çok tuttu bu alet) söylentilere göre Chromecast isimli televizyon çubuğunun da yeni versiyonu bu yılın I/O Konferansı’nda bizleri karşılayacak.
 

 Android 5.0


Google’ın mobil işletim sistemi  Android’in geçtiğimiz yıl piyasada yer bulan versiyonu 4.4 KitKat, kullanıcılar tarafından hem beğenilmiş, hem de eleştirilmişti. (o kadar güncelleme var, gene hata gene bug)
Bu yıl ise Google’ın KitKat’ın iyi taraflarını alıp hatalarını gidererek yeni bir işletim sistemi, yani Android 5.0’ı tanıtacağı söylendi (daha yeni bilgi geldi, güncel bilgi RT)

Yeni işletim sisteminin adının da L harfi ile başlayacağını biliyoruz; ancak söylenene göre bugün yalnızca bir ön gösterim yapılacak ve çıkış tarihi gibi bilgiler verilmeyecek.
 

 ChromeOS


Google’ın bilgisayar platformlarında kullanılmak üzere geliştirdiği işletim sistemi olan ChromeOS de yaygınlaşması beklenen bir başka kanadı Google’ın.

İlerleyen zamanlarda muhtemelen kusursuz bir Android senkronizasyonu sunacak olan işletim sistemi henüz sektörde yer bulamadı desek yeridir; ancak arkasındaki ismin Google olduğunu ve en azından mobil platformlarını kullanarak ChromeOS’i destekleyeceğini düşünürsek geleceği çok da karanlık diyemeyiz.

Yukarıda saydıklarımıza bakarsak aslında Google’ın menüsünün ne kadar kalabalık olduğunu düşünebiliriz; ancak hepimiz biliyoruz ki teknoloji devleri tüm oyuncaklarını tek seferde yayıp oynamamıza izin vermiyor ve rakiplerini de ölçebilmek için tüm kozlarını masaya dökmüyorlar.

Bakalım Google, bugün gerçekleşecek olan I/O 2014 etkinliğinde bizlere neler gösterecek …
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0