• Anasayfa
  • İnternet
  • Google, İki Siyahi Kişiyi Fotoğraflar Uygulamasında 'Goril' Olarak Etiketledi!

Google, İki Siyahi Kişiyi Fotoğraflar Uygulamasında 'Goril' Olarak Etiketledi!

1
0
0
0
0
Google, İki Siyahi Kişiyi Fotoğraflar Uygulamasında 'Goril' Olarak Etiketledi!
Google Fotoğraflar’a geçen ay gelen güncellemeyle birlikte bazı yenilikler gelmişti. Fakat bu güncelleme, Google’a hiç yakışmayacak bir durumun ortaya çıkmasına sebep oldu.
Geçtiğimiz ay Google+’tan ayrılan Fotoğraflar uygulamasına yeni özellikler eklenmişti. Bu özelliklerden bir tanesi, fotoğraflardaki hayvanların otomatik olarak tanımlanmasıydı. Google’ın bu yeniliği, imajını fena halde sarsacak bir yanlışın da ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bilgisayar programcısı olan Jacky Alcine, Google Fotoğraflar’da kendisi ve kız arkadaşı için ‘goril’ etiketinin kullanıldığını fark etti. Oldukça moral bozucu olan bu olayı Twitter sayfasında paylaşan Alcine, oldukça sinirli bir şekilde kız arkadaşının goril olmadığını belirten bir Tweet attı.

Google’ın yöneticilerinden Yonatan Zunger, Alcine’in attığı Tweet’e karşılık olarak “Bu olayın nasıl olduğunu çözebilmek için verilerinizi incelememize izin verir misiniz?” dedi. Gerekli araştırmanın yapılmasının ardından Zunger, Alcine’den özür dileyerek şu açıklamayı yaptı: “Alcine’in yaşadığı bu durum bizi gerçekten dehşete düşürdü. Çok üzgün olduğumuzu ve bu tarz bir sonucun ortaya çıkmasını engellemek için gerekli tüm çalışmayı yapacağımızı belirtmek istiyorum. Otomatik fotoğraf tanımlama konusunda daha yapmamız gereken çok iş olduğu açık.
 
‘Gorillas’ etiketinin Google’ın veritabanından silindiğini belirten Zunger, uygulamanın daha önce de tüm insanları köpek olarak etiketlediği çok can sıkıcı bir dönem daha yaşadıklarını belirtti.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0