Google'dan İlkbahar Doodle'ı

0
0
0
0
0
Google'dan İlkbahar Doodle'ı
İlkbaharın başlangıcı olarak kabul edilen bugüne özel Google'dan 'İlkbahar Ekinoksu' doodle'ı geldi. Google yine güzel bir anlatım ile tüm kullanıcılarını selamlıyor. 
Bir çok kişinin kullandığı tarayıcıların açılış sayfası olan Google, yeni bir doodle ile kullanıcılarını selamlıyor. Baharın ilk günü Ekinoks'a özel bir doodle tasarlayan Google, Mart Ekinoksu (gece gündüz eşitliği) adı verilen süreci bugün anasayfasında işlemiş. 

20 ve 21 Mart'ın özelliği ilkbaharın başlangıcı olması hem de günlerin uzamaya başlamış olması. Durumu açıklayacak olursak; ''21 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.''
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0