• Anasayfa
  • İnternet
  • Google'ın CEO'su, 'Şifre İçin Yardım Etmeyeceğiz' Kararı Alan Tim Cook'a Destek Oldu

Google'ın CEO'su, 'Şifre İçin Yardım Etmeyeceğiz' Kararı Alan Tim Cook'a Destek Oldu

0
0
0
0
0
FBI’ın bir telefonun şifresinin kırılması için Apple’dan destek istemesi ve akabinde Tim Cook’un buna karşı çıkmasına Google’dan destek geldi.
ABD’de geçtiğimiz yılın sonlarında yaşanan terör saldırısında, saldırıyı gerçekleştiren kişilerden bir tanesinin telefonu FBI tarafından ele geçirilmişti. O günden bu zamana kadar telefonun şifresini bir türlü kıramayan (iPhone 5c) FBI, bu konuda Apple’dan yardım istemişti. Şirketin CEO’su Tim Cook ise Apple'ın sitesinden yayımlamış olduğu açıklamayla kendilerinden istenen yardıma karşılık vermeyeceklerini belirtmişti. (beni de yalancı çıkarmıştı sağ olsun)

Tim Cook’un yaptığı bu açıklamaya Google’ın CEO’su Sundar Pichai’den destek geldi. Dün gece Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla Tim Cook’un aldığı kararı desteklediğini belirten Pichai, sırasıyla şu tweetleri attı:


Tim Cook’tan önemli paylaşım. Şirketlerin hack işlemleri için şirketleri zorlaması, kullanıcıların gizliliğini tehlikeye atabilir.


Hukuk ve istihbarat birimlerinin suç ve teröre karşı halkı korumak adına önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığını biliyoruz.


Sizin bilgilerinizi güvende tutmak için güvenlik ürünleri yapıyoruz ve sadece hukuki durumlarda bu bilgilere erişim izni vermekteyiz


Ancak, şirketlere müşteri hizmetleri ve bilgileri hackleyebilmelerine izin vermek tamamıyla bambaşka bir şey. bu rahatsız edici bir örnek.


Bu önemli konuda düşünceli ve açık tartışmaya bekliyorum

Pinchai’nin attığı tweet’lerden en dikkat çekici (ve bence en önemlisi), bu kararın rahatsız edici bir örnek / emsal teşkil edebilir olması. Eğer Cook bu isteği kabul etmiş olsaydı muhtemelen farklı şirketlerden bu konuyla alakalı gelecek taleplere de karşılık verilmesi gerekecekti. 

Konu oldukça hassas ve dengenin kurulabilmesi de oldukça zor. Sizin düşünceleriniz ne yönde?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0