• Anasayfa
  • İnternet
  • Google'ın Droneları Tüm Dünyaya İnternet Erişimi Sağlayacak

Google'ın Droneları Tüm Dünyaya İnternet Erişimi Sağlayacak

1
0
0
0
0
Daha önceden Facebook'un satın aldığı, güneş enerjisi ile çalışan ve Titan Aerospace şirketine ait dronelardan, dev projeler ile dünyanın her yerine internet erişimi sağlamayı amaçlayan Google'da satın aldı ve ilk filosunu oluşturdu.

Google'ın güneş enerjili drone projesi olan ''Project Titan'', ilk filo olarak bu yıl içerisinde gökyüzüne gönderilecek.

MWC 2015'de söz alan Google'ın kıdemli başkan yardımcısı Sundar Pichai, şirketin internet erişimi olmayan insanlara erişim sağlamalarında yardımcı olacak üç adet büyük projeden bahsetti.

Pichai, Project Titan olarak adlandırılan son derece hafif ve güneş enerjisi ile çalışan droneların, gökyüzünde bir nevi uydu sistemi olarak kullanılacağını açıkladı. 

Titan Aerospace(Titan Havacılık)'e ait olan bu droneları alan şirketlerden biri de bu haberimizde bahsettiğimiz gibi Facebook. Google gibi internet kullanım alanını kullanıcıları için yaygınlaştırmayı düşünen Facebook, droneları özellikle doğal afet gibi olaylarda internet erişiminin kesilmemesi için kullanacak.Açıklamalarına devam eden Pichai, Project Titan'ın, yine Google'a ait olan Project Loon'un iki sene önce bulunduğu aşamada olduğunu belirtti (Project Loon, bu haberimizde de bahsettiğimiz üzere; Google'ın şuan için Avustralya ve Güney Amerika'da hizmete sunduğu, özel balonlar ile gökyüzüne gönderilen ve hücresel veri kulelerinin işlevini gören proje).Google'ın bir diğer projesi olan ve bir yıl önce belirli bölgelerde hizmete girmiş Project Blank'in amacı ise, tüm dünya çapında kırsal alanlara bağlantı getirmek ve erişim alanını genişletmek.

Fiber ağ sistemi ile 4G servisi sağlayacak olan proje ilk olarak bu yıl içinde Afrika'nın bazı bölgelerinde denenecek.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0