• Anasayfa
  • İnternet
  • Google’ın Hakkınızda Bildiği Her Şeyden Kurtulmanın Yolları

Google’ın Hakkınızda Bildiği Her Şeyden Kurtulmanın Yolları

0
0
0
0
0
Facebook’la birlikte hakkımızda en çok bilgiye sahip olan Google’daki size ait verileri temizlenin yollarından bahsettik.
İnternet dünyasının en büyük efsaneleri ‘abi Facebook hakkımızdaki tüm bilgileri CIA ile paylaşıyor’ ve ‘sen ne arıyorsan Google hepsini yedekliyor, belki de ileride başına bir iş gelir’ muhabbetleridir. Açıkçası bunları artık çoğu kişi ‘sallamıyor’, ama yine de buna özen gösteren bazı kullanıcı kitlesinin olduğu da bir gerçek. Eğer bu tarz konularda evhamlıysanız, bazı verileri Google’ın hafızasından silebilirsiniz. Şimdi sırayla bunlardan bahsedelim.

Google’ın yaptığımız internet araştırmalarını kaydedip kişisel profilimizi çıkararak ilgi çekici reklamları karşımıza çıkardığı bir gerçek. ŞURADAKİ bağlantıya tıklayarak Google’ın sizin hakkınızda yaptığı analiz sonucu ortaya çıkan sonuçları görebilirsiniz. Bilgilerinizi güncelleyerek daha çok ilginizi çekecek reklamlarla karşılaşabilir ya da burayı tamamen kapatabilirsiniz.Google, yapmış olduğunuz sesli aramaları dahi kayıt altına alıyor. ŞURADAKİ bağlantıya tıklayarak daha önce yapmış olduğunuz sesli arama kayıtlarını dinleyerek ufak bir mazi yapabilir, dilerseniz bu aramaları silebilirsiniz.Bir de Google’daki arama verilerinizi yönetebileceğiniz klasik bir sistem bulunuyor. ŞURADAKİ bağlantıya tıkladığınızda karşınıza bir menü çıkacak. Burada ‘Google’dan daha fazla yararlanın’ kısmının hemen altındaki ‘Başla’ yazısına tıklayarak burada ‘YouTube'da aradığınız videolar’ ve ‘YouTube'da izlediğiniz videolar’ bölümlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca aynı linke tekrar tıkladığınızda sağ tarafta alt alta 3 nokta göreceksiniz. Oradaki ‘Silme seçenekleri’ kısmına tıklayarak ‘Bugün’, ‘Dün’ ve ‘Gelişmiş’ seçeneklerini kullanarak daha önce arama motorundan yaptığınız verileri silebilirsiniz.Google Maps’i (Haritalar) kullanmayanınız hemen hemen yoktur. İşte orada yaptığınız aramalar dahi Google tarafından kayıt altına alınıyor. Eğer bundan korunmak istiyorsanız ŞURADAKİ bağlantıya tıklayıp konum geçmişinizi silebilir, Google’ın sizi takip etmesini engelleyebilirsiniz. 


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0