• Anasayfa
  • İnternet
  • Google’ın Patronundan Salondaki Herkesi Güldüren Açıklama: Maaşımın Ne Kadar Olduğunu Bilmiyorum

Google’ın Patronundan Salondaki Herkesi Güldüren Açıklama: Maaşımın Ne Kadar Olduğunu Bilmiyorum

0
0
0
0
0
Google’ın Avrupa’dan sorumlu ismi Matt Brittin’in yapılan sorgu sırasında maaşını bilmediğini söylemesi, salondaki diğer bakanların gülmesine sebep oldu.
Google, 2006 ve 2011 yılları arasında 18 milyar dolar gelir elde etmesine rağmen 16 milyon dolar vergi ödemekle suçlanmıştı. Geçmişi vergi konusunda biraz kirli olan Google’ın Avrupa’dan sorumlu ismi Matt Brittin, diğer bakanların yer aldığı bir salonda Kamu Hesapları Komitesi tarafından sorguya alındı. Komite Başkanı Meg Hillier tarafından ne kadar maaş aldığı sorulan Matt Brittin, önce ‘Eğer bu komite için önemliyse elbette söylerim’ dedi. Sorgulama uzadıkça Brittin’in maaşını hala tam olarak söyleyemiyor olması, Komite Başkanı’nın sorusunu ısrarla sorumasına sebep oldu. Bunun üzerine Brittin, ‘Ne kadar maaş aldığımı tam olarak açıklayamıyorum, çünkü tam olarak ne kadar olduğunu bilmiyorum’ dedi. 

Brittin’in cevabı üzerine salonda gülüşmeler olsa da Komite Başkanı Hillier konuşmasına aynı sertlikte devam ederek, ‘Maaşınızın ne kadar olduğunu bilmiyor musunuz Bay Brittin? Dışarıda vergi verenler, bileşenlerimiz oldukça öfkeli; herhalde onlar sizin yaşadığınız dünyadan başka bir yerde yaşıyor ki – siz daha ne kadar maaş aldığınızı bile bize söyleyemiyorsunuz’ dedi. Bunun üzerine Brittin, ‘İnsanların yalnızca %3 vergi verdiğimiz yönündeki haberler için öfkelenmelerini anlıyorum fakat bu doğru değil, %20 vergi ödüyoruz’ dedi. (o değil de yine net cevap vermemiş. Türkiye’deki bir hakime böyle cevap verse tartışmasız müebbet yerdi)Vergi düzenlemesiyle ilgili Avrupa Komisyonu ve İngiltere Ulusal Denetleme Bürosu’na çağrıda bulunulmuş, Google ve İngiltere arasında 130 milyon pound değerinde vergi anlaşması yapılmıştı, ki bu rakam için hala ‘deve kulak’ eleştirileri yapılıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0