Google'ı Daha Etkili Kullanmak İçin İpuçları

1
1
0
0
0

Google hayatımızın vaz geçilmez bir parçası, pek çoğumuzun açılış sayfası, bilgi bankası ve başımız sıkıştığında her şeyi sorduğumuz engin bilgi kaynağımız. Peki Google’ın arama barını ne kadar doğru kullanıyoruz, Google ile ne kadar iyi iletişim kuruyoruz.

Google hayatımızın vaz geçilmez bir parçası, pek çoğumuzun açılış sayfası, bilgi bankası ve başımız sıkıştığında her şeyi sorduğumuz engin bilgi kaynağımız. Peki Google’ın arama barını ne kadar doğru kullanıyoruz, Google ile ne kadar iyi iletişim kuruyoruz.

Bilgisayar mantığı düzdür; neye programlanmışsa onu verir ve her şey sizin komutlarınıza bağlıdır. Yanlış komut ki Google söz konusu olunca bu yanlış arama cümlesi oluyor; sizi doğru cevaba götürmez. Bu nedenle Google’dan istediğiniz cevaplara ulaşabilmek için doğru soruyu doğru şekilde sormanız çok önemli.

Bu yazımızda sizlere Google’ı etkili ve doğru kullanma yollarından bahsedeceğiz ki siz de saçma sapan arama sonuçları ile karşılaşmayın.

 Düz Olun, Basit Sorun

Aradığınız cevap muhtemelen Google için bulması çok kolay bir soruya aittir; ancak siz nasıl sormanız gerektiğini bilmiyorsanız ilk 10 sayfada bile istediğiniz cevaba erişemeyebilirsiniz.

Google’dan net cevap almanın ilk kuralı net arama cümlesi ya da sözcük öbeği kullanmak. Örneğin Google’a net bir şekilde ışık hızı ne kadardır diye sorarsanız size konu ile ilgili linkler dışında direkt olarak ışık hızının ne kadar olduğunu söyleyen sonucu ile karşılaşırsınız. Bu sonuca daha kısa yoldan ulaşmak için ise sadece Işık hızı diye yazarak aratabilirsiniz. (bu kısa arama kısmı yeni oldu sayılır, önceleri soru sormadan cevap vermiyordu köftehor)

 Kelimeleri Doğru Sıralayın

Google’da kelimeleri ne kadar doğru seçtiğiniz kadar, ne kadar doğru sıraladığınız da önemli. Örneğin bir özlü söz arayacaksanız şayet, cümleyi yaygın kullanımdaki şekline uygun şekilde yazmalısınız ki Google sizi “Arif’in Manchester’a attığı gol”e yönlendirmesin.

 Bunu mu Demek İstediniz?

Google bir arama motoru ve aradığı yer de TDK sayfası değil. Bu nedenle Google’da bir arama yaparken, kısaltmaların yazımını, noktalama işaretlerini, site isimlerini ararken sözcükler arasındaki boşlukları falan kullanmanıza gerek yok. Google zaten sizin yerinize yanlış yazdıklarınızı düzelterek ne demek istediğinizi anlayacaktır.

 Aradıklarını Sosyal Medyada Bulun

Aradığınız sözcüğün ya da ismin sosyal medyadaki etiketlerini ya da hesaplarını bulmak için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar ve başvurabileceğiniz ufak numaralar mevcut. (malum sosyal medya artık her tarafta aynı etkileşim unsurlarını kullanır oldu; hashtag falan)

Bu doğrultuda aradığınız kelime ya da ismin etiketlerini aratmak için #[arama kelimesi], Google Plus sayfası için +[aranan isim], diğer çevrimiçi medya kanallarındaki hesap ya da profillere ulaşmak için de @[aranan kelime ya da isim] şeklinde sorarsanız Google sizin nerede neyi aradığını anlayacak ve karşınıza bulmak istediğiniz cevapları çıkartacaktır.

 Orta Seviye Arama Teknikleri

Google kendini çok geliştirdi maşallah. Artık insana sorsanız umursamayacak, anlamayacak sorulara cart diye cevap veriyor. Mesela bir sözcüğün başka bir dildeki karşılığını arıyorsunuz diyelim. Google’a bilmem nenin İngilizce’si ne? Diye soruyorsunuz. O da zahmet etmeden Translate servisinden aldığı bilgi ile size budür abicim diyor.

 Gelişmiş Arama Teknikleri

Elbette sizden yüksek seviyede excel kullanmanızı beklemiyor Google; ancak birkaç küçük sembol ile Google aramalarınızı çok daha şenlikli hale getirebilirsiniz.

Örneğin ~[kelime] şeklinde arama yaptığınızda, aradığınız kelimeyi tüm eş sesli varyantları ile aratmış olursunuz. Bu da sizi en çok aranan haline değil, sizin aradığınız haline daha çabuk ulaştırır.

 Dosya Formatı ile Arama

Eğer belli bir doküman ya da dosya tipi ile arama yapmak istiyorsanız aramak istediğiniz dosyanın uzantısını da Google’ın arama barına eklerseniz, o dosya tipinde sonuçlar en üstte çıkacak ve Google size istediğiniz dokümanı sunmuş olacak. (iyi ki varsın diyeceğimiz bir özellik kendisi, ben çok kullanıyorum zira)

Tüm bunları öğrendiğinize göre artık Google’dan istediğinizi daha rahat elde edebilirsiniz. Şimdi Google görsellerde “atari breakout” araması yapın ve biraz eğlenin. (sonra gelip Webtekno okumaya devam edebilirsiniz.)

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0