Google, Kırım'dan Açılan Hesapları Engellemeye Başlıyor

0
0
0
0
0
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kırım'a yaptırımlarına Google da eklendi. Böylelikle Google Kırım'dan giriş yapılan Google hesapları ve servisleri engellenecek.
Kırım'ın Rusya'ya katılmasıyla başlayan Amerika baskısı, yaptırımlarla büyümeye devam ediyor. İlk olarak Apple ve Valve firmalarının Kırım bölgesine hizmet vermeyi keseceğini açıklaması yapmıştı. Bu tartışmalara yol açmışken bu sefer de Google yaptırımlara katılacağını açıkladı. AdSense, AdWords gibi ürünlerine Kırım üzerinden ulaşımı engellemeye başlayan Google, 1 Şubat'tan itibaren de Google Play hizmetlerini de durdurma kararı aldı. 

Diğer hizmetlerini de yavaş yavaş çekecek olan Google'ın bu tavrı da tartışmaları tekrar alevlendirdi. Ama Google tarafının en büyük iki hizmeti olan Google Arama Motoru ve YouTube servislerinin durumu ise ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Kırım'a bağlı vatandaşların ve şirketlerin de tahminimizce Rusya merkezli firma olan Yandex'e geçeceği düşünülürse bu işten Kırım'ın bu servisleri kullanamama zararından daha çok Yandex'in karı ortaya çıkacaktır. Ayrıca Apple'ın hizmeti bırakması ve Google'ın Google Play erişimini engellemesi Kırım halkını da Windows Phone ve diğer cihazları kullanmaya itecektir.Aynı zamanda PayPal'ın da bu yaptırımlara katılarak Kırım üzerinden PayPal kullanımını da geri çektiği söyleniyor.

Bu yaptırımların Rusya-ABD arasında ne gibi teknoloji konusunda sorunlar yaratacağı, konunun büyüyüp büyümeyeceğini hep beraber göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0