• Anasayfa
  • İnternet
  • Google Mobil Arama Sonuçları Daha Sağlıklı Bir Hale Geliyor

Google Mobil Arama Sonuçları Daha Sağlıklı Bir Hale Geliyor

0
0
0
0
0
Bugün iki önemli değişikliği duyuran Google, mobil kullanıcılarına internet aramalarında olabildiğince kolaylık sağlacak. İnternet sitelerine getirilecek olan ''mobil dostu'' etiketi ile, artık mobil cihazlarınızda yaptığınız arama sonuçları hem daha sağlıklı bir şekilde karşınıza gelecek, hem de bu siteler telefonunuz için daha uygun bir düzene girecek.
Google bugün iki önemli değişikliği duyurdu. Bu değişiklikler kullanıcıların mobil cihazları ile Google üzerinden yaptığı aramalarda, karşılarına çıkan arama sonuçlarının sıralamasını etkileyecek türden. Google bu sıralamayı ''mobil dostu'' dediği bir kavram içinde değerlendirecek. Bu da o sitenin kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar, sağladığı yardımlar gibi şeylerin sonucu olarak belirlenecek. 

Google'ın yaptığı duyuruda bu değişiklik şöyle açıklanıyor; ''Daha fazla insan mobil cihazlar ile internet erişimi sağladıkça bizim algoritmalarımızın da bu hıza adapte olması gerekiyor''. Aslında bu Google'ın mobil kullanıcıları için arama sonuçlarında yaptığı ilk değişiklik değil. Örneğin 2013'de yapılan sıralama değişikliği, akıllı telefon kullanıcıları açısından pek olumlu olmamıştı. Mobil cihazınızdan girdiğiniz bir web site, sizi otomatik olarak kendi mobil sayfasına aktarıyordu. Her sitenin de mobil sayfası yeterli imkanları sağlamadığından bu kullanıcılar için büyük bir sıkıntı oluyordu.

Geçtiğimiz yaz Google, bazı sebeplerden dolayı mobil ortamda açılmayan siteleri belirlemeye başladı (örneğin Adole Flash ile yapılan sitelerin çoğu IOS ve Android cihazlarda açılmıyordu, yada fonksiyonlu bir şekilde kullanılamıyordu). Ve Kasım ayında Google bu tarz sitelerden bazılarını düzenleyip arama sonuçlarında ''mobil dostu'' etiketiyle göstermeye başladı. Bu etiketi taşıyan siteler kullanıcıya tam teşekküllü bir mobil anasayfa sunuyor.

Bugün ise Google 21 Nisan'da başlayarak bu ''mobil dostu'' etiketini tüm kullanıcıları için bütün dillerde sunacağını açıkladı. Bu büyük değişim için Google web sitelerini değerlendirip Mobile-Friendly Testing Tool (mobil dostu test aracı) ve Mobile Usabilty Report (mobil kullanılabilirlik raporu) kriterlerine göre bir sıralamaya koyacak. Bu sayade mobil cihazlardan yapılacak aramada daha düzenli ve detaylı bir şekilde sonuçlar elde edilmiş olacak. 

Bir diğer özellik de; aynı zamanda Google Play'de uygulaması olan bu siteler, arama sonuçlarından sizi uygulamaya aktarma imkanı da sağlayacak. 
Google'ın yapmaya hazırlandığı bir diğer değişim de Google Play'e gelecek olan ve şirketlerin, işyerlerinin bir nevi tanıtımlarını yapabilecekleri reklam uygulamaları. Örneğin tatiliniz için bir otel arıyorsunuz.

Google Play'den indireceğiniz ''Hotel Apps'' ile Google'ın anasayfaları için önceden bahsettiğimiz ''mobil dostu'' etiketini taşıyan otellerin hepsine tek bir uygulamada ulaşabileceksiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0