Google, Orkut'u Kapatıyor

1
0
0
0
0
Google, Orkut'u Kapatıyor
Google'ın geliştirdiği ilk sosyal ağ projesi olan Orkut kapatılıyor.
Google geliştirdiği ilk sosyal ağ sitesi olan Orkut'u kapatma kararı aldı. İşin aslında bu kapatma kararı uzun bir süredir bekleniyordu. 10 sene önce 2004 yılında Orkut  Büyükkökten'in önderliğinde geliştirilen Orkut projesi işin aslında sadece Brezilya'da tutmuştu desek pek yanlış olmayacaktır. Çünkü Orkut'ta kayıtlı olan üyelerin yarısından fazlasının yaşadığı yer Brezilya olarak gözüküyor.

Her ne kadar Orkut Brezilya'da sevilmiş olsa da aynı şeyi diğer ülkeler için söylemek zor. Üstelik Orkut'un bu konuda en büyük rakibi o dönemlerde Facebook'tu ve Facebook'un yakaladığı ivmeye baktığımızda Orkut'un Facebook'a rakip olamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten Google'da Orkut'a verdiği önemi her geçen gün daha da azalttı ve Google Plus projesini geliştirdi. Google Plus'ın aktif olmasından sonra Orkut'un ömrünün kısa olacağını düşünülüyordu nitekim öyle de oldu ve Orkut 30 Eylül 2014 tarihinde kapatılacak. 

Orkut kapanacak olsa da elinizde ki Orkut hesabını Google Plus'a aktarma şansına sahip olacaksınız. Google TakeOut sistemini kullanarak mevcut Orkut hesabınızdaki tüm bilgileri(buna resimleriniz de dahil) Google Plus hesabınıza taşıyabileceksiniz. Google'ın verdiği bu kararın çok doğru ve hatta biraz geç kalınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. 

 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0