Google'dan Yeni Mobil Bağlantı Teknolojisi: Project Fi

2
2
0
0
0
Google'ın geliştirdiği birçok ilginç ve kullanışlı projeler bulunuyor. Bu sefer de "Project Fi" adında yepyeni bir bağlantı teknolojisi geliştirmekte olan Google, bunun ile beraber kesintisiz ve sürekli hızlı bir bağlantı sağlayacak.
Google'ın projelerine alışkınız. Bazıları çok ilginç olur, bazıları ise gayet basitmiş gibi gelir. Fakat neredeyse hepsi de oldukça yararlı olacak "Ülkemize de gelsin" dedirten projeler olur.

Bu sefer de yeni bir projesini duyuran Google, Project Fi adını verdiği yeni bir bağlantı teknolojisini tanıttı.Project Fi aslında yeni bir bağlantı teknolojisi de sayılmaz tam olarak. Çünkü var olan bağlantıları toparlayan bir sistem diyebiliriz. Şimdi ise detaylı anlatımına geçelim.
 

 Project Fi Nedir?


Project Fi sizin telefonda, bilgisayarda ve tablette sürekli yüksek hızlı internet kullanımınızı sağlamak için geliştirilmiş bir mobil ağ diyebiliriz aslında. Yani Google üzerinden alacağınız internet paketiyle internete bağlanan her cihazınız ile heryerde internete bağlanabilmenizi sağlayacak.

Aslında böyle teknolojiler ülkemizde var. Fakat Project Fi'nin farkı "sürekli hızlı bir internet" sunacak olması.
 

 "Sürekli Hızlı" İnternet Nasıl Sunulacak?


Project Fi'ye katıldığınızda aslında bir nevi bir 4G LTE teknolojisini sunan bir operatöre geçmiş gibi olacaksınız. Fakat diğer operatörlerden farklı tarafı ise WiFi bağlantısı sunması. Nasıl mı?Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi siz dolaşırken sürekli olarak en hızlı internete bağlı şekilde dolaşacaksınız. Yani Google'ın anlatmaşı olan Amerika genelinde birçok WiFi bağlantı noktası olacak ve bu bağlantılardan geçerken direkt olarak herhangi bir kopma olmadan bu bağlantı üzerinden devam edeceksiniz.

Ayrıca normalde telefonlarımız tek bir baz istasyonuna bağlı olur. Bağlantı hızına göre de diğerine geçer. Fakat Fi, iki adet baz istasyonuna bağlanarak hızınızın düşmesini engelleyecek böylelikle daha geniş alanda hızlı ve kesintisiz internet bağlantısına devam edebileceksiniz. Bir de WiFi noktaları da olunca nereye giderseniz gidin bağlantınız hızlı ve rahat bir şekilde devam ediyor olacak.

Ayrıca Project Fi'yi kullanan kullanıcı tek bir telefon numarası üzerinden bu bağlantıyı hem telefonundan hem tabletinden hem de bilgisayarından kullanabilecek ve arama ve SMS özelliklerini bu cihazlardan da kullanabiliyor olacak.

Son olarak konuşma ve mesajlaşmanın ücretsiz ve sınırsız olduğunu da belirtmiş olalım.


 

 Kimler Kullanabilir?


Özellik gayet iyi ve hoş. Ama tahmin edebileceğiniz gibi sadece Amerika'da kullanılacak bir yöntem bu. Yani anca ileride bir farklı şirket ya da Google duruma el atarsa ülkemizde görebiliriz. (Kısacası hayal)

Ancak Amerika'da yaşayan takipçilerimiz için de bir şart daha bulunuyor. Bu da Google Nexus 6 sahibi olmak. Nedeni ise bu teknoloji için Nexus 6'ya gerekli donanım sağlanmış olması. Yani Nexus 6 dışında hiçbir cihaz Project Fi'yi desteklemiyor. Bu sebeple aranan ikinci şart da Nexus 6 sahibi olmak.
 

 Ücretlendirme


Ücretlendirme konusunda ise biraz pahalı denilebilecek bir şekilde fiyatlandırma yapılmış. 1GB'tan 100GB'a kadar çıkan internet paketlerini bulunduran Fi'de 20 Dolarlık bir Fi ücreti ödemeniz gerekecek. Ayrıca GB başına da 10 Dolar bir ücretlendirme yapılmış. Buna ek olarak vergiler de olacak. Yani yazacağım örneklerde vergiler dahil değil.

Örneklere geçecek olursak "Ben 3GB internet istiyorum, bana yeter" diyenler için 20 Dolar Fi ücretine ek olarak 3GB internet için 30 Dolar daha ödemesi gerekecek. Yani toplam 50 Dolar gibi bir aylık ücret isteniyor. Fakat şöyle bir durum var. Sizin paketiniz 3GB olsa da o ay sadece 2GB kullandıysanız kullanmadığınız internet miktarı faturanızdan düşülecek. Yani 20 Dolar Fi ücretinin yanına ek olarak 1GB kullanmadığınız miktar düşülerek 20 Dolar eklenecek ve o ayki faturanız 50 Dolar yerine 40 Dolar olacak.


 

 Peki Ya Amerika Dışına Çıkacak Olursam?


Şimdi, Amerikalı bir takipçimiz bu projeye katılmak istedi ve geçti. Fakat İngiltere'ye tatile gidecek. İşte bu durumda ise ücretlendirme konusunda hiçbir değişiklik olmuyor. Yukarıda anlatılanlar geçerli. Tek fark ise hız konusunda olacak. Yani 120'den fazla ülkede bu kullanım 256kbps'ye sınırlandırılarak aynı şekilde devam edeceksiniz.

Ülkemizinde dahil olduğu bu sistemde Türkiye'ye gelecek bir Amerikalı Fi kullanıcısı her GB internet kullanımı başına 10 Dolar ödeyecek. Aramalarda ise dakika başına 0.20 Dolar bir ücret ödeyecek. SMS ise sınırsız olarak devam ediyor olacak.
 

 Nereden Başvurabilirim?


Eğer hoşunuza gittiyse bu adres üzerinden Project Fi için davetiye isteyebilirsiniz. Böylelikle yukarıda kısaca anlatılan özelliklerle yeni bir operatör geçişi sğalamış olacaksınız.

Ayrıca detaylı bilgi için fi.google.com adresine giderek bakabilir, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
 

Bu da diğer bir video;
 
2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0