• Anasayfa
  • İnternet
  • Google'ın "Balonla İnternet Dağıtma Projesi" Project Loon, Sri Lanka'da Başlıyor

Google'ın "Balonla İnternet Dağıtma Projesi" Project Loon, Sri Lanka'da Başlıyor

2
0
0
0
0
Google'ın balonlar ile internet dağıtımı projesi olan "Project Loon" için Sri Lanka'da start verildi. Sri Lanka devletinden de destek alan proje ile bu bölgede ilk geniş kapsamlı internet verilmiş olacak.
Google'ın çılgın araştırmalar yapan Google X laboratuarından bahsetmiştik. Birçok ilginç projeler üreten bu ekibin tam olarak işi olmasa da  Google bünyesinden bir geniş kapsamlı internet dağıtım projesi çıkmıştı. "Project Loon" olarak adlandırılan bu proje ile balonlar ile Wi-Fi erişimi sağlamayı amaçlayan Google, hat çekmeniz zor olduğu bölgeler için bu proje ile internet erişimi açmayı düşünmekteydi.

Uzun süredir üzerinde çalıştıkları bu projeye Sri Lanka devletinden de gelen destek ile hayata geçirecek olan Google, Sri Lanka’nın yerel internet sağlayıcılarıyla işbirliği yapacak ve onlara servislerini genişletmeleri için Project Loon balonlarını kullanmalarına imkan tanıyacak. Böylelikle alan olarak da diğer ülkerele kıyasla küçük olan Sri Lanka'da her yerden internet erişimi olacak.



Ancak Google'ın bu yerel internet sağlayıcıları ile de işbirliğinde olması bu internet projesinin "ücretsiz internet" olmadığını da gösteriyor. Çünkü sonuçta yerel internet sağlayıcıları kendi internetleri için belli ücretler almaktalar. Fakat Google'ın iyi amaçlar vasıtasıyla yapacağı söylenilen bu proje ücretsiz olmak yerine internet sağlayıcılarının kullanım ücretini düşürmeleri için de bir fayda sağlayacak olabilir. Ancak bu konuda bir kesinlik bulunmuyor.

Yaklaşık 20 Milyon nüfusa sahip olan Sri Lanka'da internet erişimi olan kesim ise 3 Milyon gibi düşük bir sayı ile kısıtlı. Bu balonlar ile sağlanacak 3G hızındaki internet ile de bu sayının oldukça arttırılması amaçlanmakta. Daha sonra ise farklı bölgeler ile de genişletilecek bu proje dünya genelinde internet bağlantısı noktasında her kesime erişmeyi amaçlıyor.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0