Google'dan Linkleri Ses İle Paylaşma Sistemi: Google Tone

0
0
0
0
0
Google'dan bir ilginç yenilik daha: Chrome tarayıcısı üzerinden aynı ortamdaki bilgisayarlar arasında ses ile link paylaşabileceğiniz yeni eklenti olan Google Tone, hem işleri kolaylaştırıyor hem de oldukça kullanışlı.
Google gibi büyük bir firmanın büyük çaptaki adımları dışında oldukça ilginç yenilikler de görmekteyiz. Genellikle Google X tarafından gördüğümüz bu muzip yenilik ve projelere bir yenisi daha eklendi.

Google X projeleri kadar büyük olmasa da sadece Chrome tarayıcı eklentisi olan Google Tone, aynı ortamdaki bilgisayarlar arasında link paylaşmayı sadece ses ile yapıyor.
 


Mikrofonunuzu ve tabiki hoparlörünüzü kullanan bu eklenti, bulunduğunuz siteyi paylaşmak istediğinizde eklenti logosuna bastığınız anda bir ses çıkartıyor ve bu sesi algılayan bilgisayarlar size sesi çıkartan bilgisayardaki siteyi açıyor.

Gerçekten ilginç ve kolay olan bu yöntem özellikle ofislerde güzel bir yararı olabilir. Fakat duyan her bilgisayarın açacak olması o sırada bu link ile alakalı olmayan iş arkadaşlarınızında da bu sayfanın açılmasıyla rahatsızlık verebilir aslında. Yine de bunun da bir önlemi alınacaktır.

Skype ve Hangouts desteği de olan Google Tone, bu platformlardaki görüşmelerde de karşı tarafta bu sitenin açılmasını sağlayabiliyor. Yani bu Google Tone tarafından oluşturulan ses, Google Tone yüklü her bilgisayarda istenilen sayfanın açılmasını sağlayabiliyor.Sesin yüksek olması ve ortamda gürültü olmaması gibi şartları olan bu sistem geliştirilmeye devam ediyor tabii, ilerleyen zamanlarda mobil, Chormecast ve Android TV gibi desteklerin de geleceği düşünülen bu özellik aynı zamanda tabletlerde de kullanılabiliyor.

Eğer siz de kullanmak ve denemek istiyorsanız buradaki bağlantıdan Google Tone'u indirerek eklentiyi Chrome tarayıcınıza kurabilirsiniz. Son olarak Choremium tabanlı Yandex Browser vb diğer tarayıcılarda da kullanabileceğinizi hatırlatalım.
 


Kaynak: Google Research Blog
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0