Google Uluslararası Bir Mobil Ağ Platformu Kurmak İstiyor

0
0
0
0
0
Google, yurt dışında gerçekleştirilen telefon kullanımlarını (arama, mesajlaşma vb.) ekstra bir ücretlendirmeye tabii olmayacak şekilde, sabit fiyattan sunacak bir proje üzerinde çalışıyor.
Google, mobil operatörlerle deniz aşırı mesafelerde yapılan aramaları çok düşük fiyatlara çekme adına görüşmeler yapıyor.

Google, mobil operatör şirketi Three'nin sahibi olan firma Hutchison Whampoa ile bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Anlaşma gerçekleşirse Amerikan vatandaşlarının yurt dışında gerçekleştirdikleri telefon kullanımları (arama, mesajlaşma vb.) ekstra bir ücretlendirmeye tabii olmayacak.

Anlaşma Google açısından büyük önem taşımakta. Çünkü Google bu anlaşmayı yapabilirse; uzun süredir planladığı Amerikan bazlı kendi mobil ağ platformunu kurmak için kolları sıvayacak.

Google'ın yapmaya çalıştığı şey aramaları, mesajlaşmaları ya da veri aktarımlarını, kullanıcıları konum olarak nerede olursa olsun, aynı fiyatla sunmak.Google, Hutchison ile anlaşmaya varabilirse Amerikan vatandaşları Birleşik Krallık (UK), İrlanda, İtalya Hong Kong ve Hutchison'un bulunduğu birkaç ülkede daha hiçbir ekstra ücret ödemeler tüm mobil aktivitelerini sağlayabilecekler. Her iki firmaya da yakın olan kaynaklar, Hutchison'un Google'la zaten doğal bir ortaklığı bulunduğunu, bunun sebebinin de onlarında - tıpkı Google'ın yaptığı gibi - kendi operatör şirketi olan Three'nin müşterilerine benzer sistemi sunmak istedikleri olduğunu bildirdi.

Google geçtiğimiz ay kendi mobil ağ platformunu kurma planlarını açıklamıştı. Kurulacak bu platform sıfırdan yapılmayacak. Önemli firmalarla bu konularda anlaşma yapacak olan Google, platformunu da bu firmaların yardımı sayesinde oluşturacak (yani onların hazır platformlarını kullanacak).

Projesini ''küçük ölçek'' şeklinde adlandıran Google, şimdiden Amerika'nın iki dev operatörü AT&T ve Verizon'la sıcak temaslarda bulunup, anlaşmaya varmakta. Bu tarz bir projenin hayata geçmesi, diğer operatör şirketlerini de mobil kapsama alanlarını geliştirmeye teşvik edebilir.Bu tarz projelerine artık alıştığımız Google, internetin kısıtlı olduğu yerlere Google Fiber projesi ile internet getirmek adına da yine Amerikan bazlı şirketlerle anlaşmalar yapmıştı ( proje şu anda hem Google'a hem de Amerikan hükümetine çok büyük gelir sağlamakta ).

Google, yeni projesi hakkında henüz kesin bir açıklama yapmış durumda değil. Anlaşmanın diğer ucundaki Three şirketinden de ses yok ( çaktırmadan yapacaklar. Birkaç güne duyurulur, bizde haberinizi yaparız rahat olun).
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0