Google SoftCard’ı Satın Aldı

0
0
0
0
0
Apple ve Samsung’un mobil ödeme pazarına büyük önem verip bu alanda profesyonelleşmiş şirketleri satın almasından sonra bir hamle de Google’dan geldi.
Google bu haftanın başında Softcard uygulamasını satın aldı ve bugün ileride kapatılacak olan uygulamadan beklentileri olanlar için destek ve bilgilendirme amaçlı bir sayfa yayınladı. Bu yayına göre Google'ın sahip olduğu mobil ödeme sistemi olan Google Wallet, Softcard'ın yerini alarak devam edilecek.

Fakat Windows Phone tarafında mobil ödeme sistemi olarak kullanılan Softcard için Google tarafından WP adına bir detay paylaşılmadı. Yani, büyük ihtimalle Softcard, Google tarafından satın alınmasıyla Windows Phone platformundan geri çekilecek.

Windows Phone için Softcard'ı az çok biliyoruz. Microsoft tarafından mobil cihazlar için başlatılan uygulama, geçtiğimiz sonbaharda AT&T ve Verizon aboneleri için kullanıma sunulmuştu. Uygulama NFC özelliği bulunan Windows telefonlar için Mc Donalds'ında aralarında bulunduğu pek çok mağaza ve restaurantta temassız ödeme yapma olanağı sağlıyor. Normalde parmak izi ile ödeme desteği de sunan Sorfcard Windows telefonlarında parmak izi algılayıcı olmadığı için kullanıcıların her seferinde şifre girerek işlemlerini tamamlayabiliyorlardı.Şuan için Android kullanıcıları Google Wallet, IOS kullanıcıları için de Apple Pay mecvut. Google'ın Softcard için hazırladığı bilgilendirmede Windows Phone'un yanı sıra iPhone için de Softcard uygulaması olacağı tarzında bir ibare bulunmamakta.

Ancak söylenenlere göre SIM tabanlı entegre edilmiş donanımsal bir çözüm ile iPhone kullanıcıları da Softcard kullanabilecek. Büyük ihtimalle iPhone için özel bir NFC çözümü gelecek.
 


Böylelikle bu sistemde WP ibaresinin bulunmaması sonucu Google'ın bu kararını, Windows Phone'u zarara uğratmak için almış olduğu düşünülebiliriz. Ancak bundan ziyade kullanan kişi sayısının azlığı ve giderek piyasa değeri kaybetmesi Google'a, Windows Phone'u yatırım yapmaktan vazgeçirmiş olabilir. Umarız bu sistem ilerleyen günlerde tekrar WP platformuna da dahil olarak bu platformdaki kullanıcılar için de kullanıma sunulur.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0