Google Tüm Web Sitelerini VR'a Taşıyacak!

0
0
0
0
0
Sanal gerçeklik alanına büyük ilgi gösteren Google, VR teknolojisini web ile buluşturmaya hazırlanıyor. Google mühendislerinin çalışmaları Chrome'da tüm web siteleri için VR desteği sağlama yönünde.
Sanal gerçeklik teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişiyor. Bu alana büyük önem veren markalardan biri de teknoloji devi Google. Cardboard ile VR deneyimini geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan şirketin şimdiki hedefi web üzerinde sanal gerçekliğin kullanılabilmesi. 

 WebVR Desteği Geliyor

Aslında bu amaçla başlatılan deneysel çalışmalar yok değil. Bunlardan biri de WebVR olarak adlandırılan JavaScript API’sı… “Bu neye yarar?” derseniz basitçe VR cihazlar ile uyumlu VR siteler yaratmak için oluşturulan bir standart diyebiliriz. Chrome ile ilgili olan kısmı ise beta sürümlerinde artık WebVR ayarları yer alıyor. Yani, gelecek Chrome sürümlerinde WebVR desteği sunulabilir.

 Google Tüm Web'i VR'a Taşımak İstiyor!

Google mühendislerinin asıl çabası ise WebVR tabanlı ve sanal gerçeklik için özel tasarlanmış sitelerden çok tüm web içeriğinin VR cihazlarda görüntülenebilir hale getirilmesi. Bu nedenle “VR Shell” adlı bir sistem geliştiren mühendisler tüm web sitelerinin Google Cardboard ve Google’ın geliştirdiği DayDream VR deneyimi ile uyumlu olmasını sağlamaya çalışıyor. Henüz başlangıç aşamasıda olan çalışmanın Daydream platformu kullanıma sunulana kadar ortaya çıkması beklenmiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0