Google'dan Uçan Rüzgar Türbini Projesi: Project Makani

1
0
0
0
0
Google'ın ilginç projeler birimi Google X bu sefer de uçan rüzgar türbinleri üretecek. Eğer bu proje başarılı olursa, dağ başlarında rüzgar alan küçük kasabalarının veya özel sanayi kurumlarının enerji ihtiyaçlarını birkaç insansız türbin uçak sayesinde karşılamak mümkün olacak. 
Google'ın birçok ilginç projeleri ile karşılaşmamız artık normal gelmeye başladı. Bu ilginç projeleri yapan ekip olan Google X ise bu sefer de uçan rüzgar türbini denemelerini yapıyor.

Project Makani adındaki proje ile 25 metrelik kanat genişliğine sahip olacak Makani adındaki uçaklarının (uçurtma demişler ama bildiğin uçak gibi) pervanelerine özel elektrik türbinleri yükleyen Google X, bu uçakları 500 metre yüksekliğe çıkartarak rüzgar gücüyle uçarak üreteceği elektriği de kabloyla hemen altında bulunan enerji santralinde toplayacak.Bu proje ile bir uçaktan 600KW elektrik üretmeyi isteyen Google, daha önce bu projeyi test etmek için 5 metrelik kanatlara sahip uçaklarla deneme yapmış ve başarılı olmuştu.

Hatta uçakların başına gelebilecek kötü sürprizleri test etmek ve uçakların düşerken nasıl tepki vereceğini görerek önlemler almayı planlayan firma uçakların düşmesi için özel şartlar hazırladı. Fakat hiçbir uçak düşmeyerek uçmaya devam etti.Dağ başlarındaki yüksek kesimlerde kalan ve fazla rüzgar alan küçük kasabalarının ve sanayi firmalarının enerji ihtiyaçlarını birkaç uçak sayesinde karşılayabilecek proje için çalışmalar devam ediyor.

Projeyi merak edenler ise İngilizce olarak hazırlanan bu siteye bakarak daha detaylı bilgi alabilir.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0