Güneş, Mars'ta Bambaşka Bir Renge Dönüşerek Batıyor

0
0
0
0
0
Mars'ta gözlenen fotoğraflara baktığımızda kızıl gezegendeki güneşin batışı, dünyadan gözlemlenen güneşin batışından oldukça farklı.
Mars yüzeyine 6 Mayıs 2012 tarihinde iniş yapmış olan Curiosity adındaki uzay aracı, Mars’ta geçirdiği her günü fotoğraflayarak Dünya’ya gönderiyor.

Solar Mars günü olarak adlandırılan ve sol denilen bu günlerin her bir tanesi 24 saat, 39 dakikadan oluşuyor. Gönderilen fotoğrafların içerikleri ise genelde hep aynı oluyor. Kaya ve daha fazla kayadan oluşan bu fotoğraflar, uzay bilimciler için Mars hakkında bilgi sağlıyor.

Fakat 15 Nisan 2015’te uzay aracı ilk defa 956. sol gününde, güneşin batışını gözlemledi.Gözlenen fotoğraflara baktığımızda kızıl gezegendeki güneş batışı, Dünya’mızdaki güneşin batışından oldukça farklı. Güneş batışı gezegenimizdeki gibi kırmızı değil, mavi. Bunun en büyük nedeni, Mars’ın atmosferinin Dünya’nın atmosferinden daha ince olması.

Çekilen fotoğraflar aynı zamanda bir kum fırtınası anınıda yakalamış. Bu fotoğraflar sayesinde araştırmacılar, kumların gezgene dağılış şekli haklı hakkında da bilgi edinebilecekler.

Tabii ki bu olay ilk defa görüntülenmiyor. Daha önce de 2010 yılında bir başka uzay aracı tarafından çekilen fotoğraflar kullanılarak NASA tarafından oluşturulan bu videoda, güneşin batışını mavi olarak izleyebilirsiniz.


Sol 956 olarak isimlendirilen günde çekilen fotoğraflara detaylı olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: CNet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0