• Anasayfa
  • İnternet
  • Güneş'te Yaşanan Patlama Sonucu Oluşan Radyasyon Fırtınası Dünya'ya Ulaştı!

Güneş'te Yaşanan Patlama Sonucu Oluşan Radyasyon Fırtınası Dünya'ya Ulaştı!

0
0
0
0
0
Pazar günü Güneş’in yüzeyinde gerçekleşen patlamanın ardından ortaya çıkan radyasyon fırtınası, dün itibariyle Dünya’ya ulaştı. Radyasyonun, enerji nakil hatlarıyla birlikte GPS sistemlerine arızalar yaşatabileceği söyleniyor.
Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), 21 Haziran’da yaşanan patlamanın Dünya üzerindeki etkilerinin dünden itibaren hissedilmeye başlandığını açıkladı. Enerji şebekelerinin yanı sıra GPS sistemlerinde de sorunlar yaşanabileceğini söyleyen yetkililer, kutup bölgelerinde parlak kutup ışıklarının görülebileceğini belirttiler.

NOAA’da çalışan yetkililer, Güneş’teki patlamanın çok şiddetli olduğunu ve oluşan radyasyon fırtınasının çok hızlı bir şekilde Dünya’ya ulaştığını söylediler. Yaşanan bu patlamanın, 2005 yılının Eylül ayından bu yana en şiddetlisi olduğu belirtildi.NASA ve Güneş Dinamik Gözlemevi uzay aracı, Güneş’teki patlamanın görüntülerini kaydetti. Zararlı radyasyonlar Dünya’ya doğru geliyor olsa da atmosferi geçemediği için insanlara fiziksel bir etkide bulunmuyor. Fakat iletişim kanallarına etkisinin olabileceği vurgulanıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0