• Anasayfa
  • İnternet
  • Güvenlik Yazılım Şirketi Comodo'dan Ciddi Uyarı: Facebook'ta Gelen Bu Mesajları Açmayın

Güvenlik Yazılım Şirketi Comodo'dan Ciddi Uyarı: Facebook'ta Gelen Bu Mesajları Açmayın

0
0
0
0
0
Güvenlik yazılımı şirketi Comodo, Facebook’un siber saldırı tehdidi altında olabileceğini belirterek kullanıcıları uyardı.
Dünyanın en büyük güvenlik yazılım şirketlerinden Comodo, geçtiğimiz günlerde WhatsApp için de benzer bir uyarıda bulunmuş ve sahte elektronik mesajlarla kullanıcıların zarar göreceği siber saldırılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtmişti. Aynı kötü niyetli kişilerin Facebook’ta da benzer bir hareketle sahte mesajlar gönderdiğini düşünen güvenlik yazılım şirketi, saldırganların rastgele bir hedef belirleyerek kimlik avı (phisging) kampanyası yürüttüğünü ve kötü amaçlı yazılımı yaymak için Facebook içeriği gibi görünen bu sahte elektronik mesajları gönderdiğini belirtti. Kullanıcılar bu mesaja -mobil ya da masaüstü fark etmez- tıkladığında kötü amaçlı yazılımın cihazlarına girmesine sebep oluyor.“Size kısa bir sesli elektronik posta gönderildi”, “Bir ses kaydı gönderildi”, “Sesli bir uyarı kaçırdınız”, “Sesli bir hatırlatmanız var”, “Sesli bir bildirim aldınız” şeklinde mesajların gönderildiği mesajda, kötü amaçlı üretilen yazılımlar bir zip dosyası içerisinde çalıştırılabilir dosya halinde bulunuyor. Eğer dosya çalıştırılırsa yazılım kendini otomatik olarak “C:\” dizinine kopyalıyor ve bilgisayarın kayıt defterinde otomatik olarak açılan bir uygulamaya kendisini entegre ediyor. Yazılım, cihaza bu şekilde yayılıyor.

Facebook’u hedef alan bu kötü amaçlı yazılımın ‘Nivdort’ ailesinden olduğunu belirten Comodo mühendisleri, kullanıcılara gelen -az önce belirttiğimiz- mesajların açılmadan direkt olarak silinmesini önerdi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0