• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook’ta Fotoğrafınızı Paylaşan Aileye Dava Açabilirsiniz

Facebook’ta Fotoğrafınızı Paylaşan Aileye Dava Açabilirsiniz

0
0
0
0
0
Ebeveynlere, çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamaları uyarısında bulunan Fransız hukukçular, çocukların büyüdüklerinde ailelerine ‘özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği’ gerekçesiyle dava açabilecekleri uyarısında bulundu.

Aile büyükleriyle çekildiğiniz bir fotoğrafta leş gibi çıkmış olmanıza rağmen Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya platformlarında acımadan o fotoğrafı paylaşan anneniz, bundan sonra ‘o fotoğrafı paylaşmanı istemiyorum’ dediğinizde muhtemelen sözünüzü dinleyecektir. Zira Fransız hukukçular, ‘özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği’ gerekçesiyle çocukların ailelerine dava açma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Çocuklar birkaç yıl içerisinde ailelerin, çocukluk ya da herhangi bir fotoğrafını paylaştığı gerekçesiyle mahkemeye verebilir’ diyen internet yasaları ve internet etiği uzmanı Eric Delcroix, aslında çocukların internetteki davranışlarını eleştiren ebeveynlerin onlardan hiç de olmadığını belirtti. Ailelerin, çocuklarının fotoğraflarını internette paylaşırken büyüdüklerinde o görüntülerin Facebook ya da farklı bir sosyal medya platformunda paylaşıldığını gören çocukların ne hissedeceklerini bilmesi gerektiğini söyleyen Delcroix, çocukların özellikle bazı dönemlerde fotoğraflarının çekilmesinden ve paylaşılmasından hiç hoşlanmadıklarını belirtti.İnternet kanunları konusunda uzmanlaşan avukatlardan olan Viviane Gelles, Fransa’daki yasalar gereği ebeveynlerin çocuklarının görüntülerini korumakla yükümlü olduklarını söyledi. 
 

 Kızdırmayın, topunuzu mahkemeye veririz!

‘Bu kanunlar Fransızları bağlar’ diyebilirsiniz ama en azından aranızda bu durumdan mustarip olanlar, makalenin ilgili kısımlarını ailelerine gösterip ‘bak o fotoğrafı paylaşırsan seni mahkemelerde süründürürüm’ diyerek istemediği fotoğrafların paylaşılmasını engelleyebilirler. Ayrıca bu kanunun Fransa’da olması, ülkemizde yürürlüğe girmeyeceği anlamına gelmiyor. Belki de yakın bir zamanda mecliste, buna benzer bir yasa tasarısı görüşülüp aynı konu yasa haline dönüştürülebilir.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0