• Anasayfa
  • İnternet
  • Harvard Üniversitesi’nden Klasik Perdeleri Tarihe Gömecek Yeni Teknoloji

Harvard Üniversitesi’nden Klasik Perdeleri Tarihe Gömecek Yeni Teknoloji

0
0
0
0
0
Harvard Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, dış kısımdaki ışık ve renge göre bulanıklaşıp şeffaflaşan bir perde sistemi geliştirdi.
Evlerimizde bulunan eşyalar giderek ‘akıllı’ olmaya devam ediyor. Akıllı televizyonlar, mutfak eşyaları hatta oturma grupları derken perdeler de teknolojiye ayak uyduracak. Harvard Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, gelecekte evimizdeki klasik perdeleri ortadan kaldıracak yeni bir teknoloji geliştirdiler.

Nanoteknolojiden faydalanılarak geliştirilen yeni bir optik sistem sayesinde pencereler dışarıdaki havanın durumuna göre bulanıklaşıp şeffaflaşacak.Araştırma ekibinin başında bulunan Prof. Dr. David Clarke, daha önce elektro kimyasal maddelerle kendi sistemlerine benzer bazı çözümler oluşturulduğunu fakat yeni teknolojilerinin daha etkili olduğunu belirterek şunları söyledi: “Önceki geliştirilen sistemler de iyiydi, saygı duyuyoruz. Fakat bizim sistemimiz gerçekten çok daha etkili. En önemli sorunumuz, maddi açıdan bakıldığında daha büyük alanlar için bunun üretimini sağlamak gibi duruyor.”Sistemin çalışma yönteminden de bahseden Clarke, ‘Arka plana göreceli olarak voltaj verdiğinizde, nano kablolar arasındaki çekim gücü elastomeri deforme ediyor’ dedi. (hmm, sağ ol kardeş çok açıklayıcı oldu) Harvard Üniversitesi, geliştirdikleri teknolojinin patentini de almayı unutmamış.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0