• Anasayfa
  • İnternet
  • Havelsan’dan Bomba Açıklama: Türkiye, 1 Dakikalık Siber Saldırıyla Her Şeyini Kaybedebilir

Havelsan’dan Bomba Açıklama: Türkiye, 1 Dakikalık Siber Saldırıyla Her Şeyini Kaybedebilir

3
1
1
0
0
Türkiye’deki siber güvenlik alanında kullanılan ürünlerin %97’sinin yabancıların elinde olduğunu belirten Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık, yapılacak kısa süreli bir saldırıyla geçtiğimiz yıl yaşadığımız felaketi tekrar yaşayabileceğimizi belirtti.
Kamu Bilişim Zirvesi’, bu yıl ilk kez Antalya’nın Kundu bölgesinde başladı. 2 gün boyunca sürecek olan zirveye bilişim sektöründen 321 katılımcı katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Kamu Bilişim Derneği Başkanı Ensar Kılıç, derneklerinin açılma amacının kamu bilişim sektörünü geliştirmek, kamu alanında çalışan bilim insanlarının aralarında bilgi ve kaynak paylaşımı yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi. 

Bilişim sektöründe kendilerine büyük görev düştüğünü söyleyen Kılıç, "Birincisi kamu bilişim çalışanlarının iletişim ilerisinde olmasıdır. Karar süreçlerinde etkin rol oynamaları, sadece teknik değil kişisel gelişim en üst düzeye çıkarılması hedefimizdir. Bilgi ve teknolojik cihazların gelişmesi ile birlikte bilginin dünyada çok hızlı bir şekilde hareket ettiğini ve bunun sonucunda bilişim teknolojilerinin ciddi etkiler yarattığını hepimiz biliyoruz. Önemli olan bu etkileşimi olumlu yönünde fırsatlara dönüştürme kanaatindeyim. Teknoloji ile birlikte hızlı dönüşümler yaşıyoruz" şeklinde konuştu.Bizi asıl korkutan konuşmayı ise Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık yaptı. Ülkemizdeki siber güvenlik ürünlerinin neredeyse tamamına yakınını (%97) yabancıların ürettiğini belirten Bağrıaçık, “Yüzde 3‘de yerli çözüm üretiyoruz. Bu sayıyı artırmadığımız sürece hiçbir zaman güvenli olmayacağız. Kendi çözümlerimizi kontrol edebilmek için elimizden geleni yapmak zorundayız. Değilse yeni dünyada yeni bir siber savaşta 1 dakikada her an herşeyi kaybedebiliriz. 5 dakikalık bir saldırı ile geçen yıl elektrik kesintisinde yaşadığımız felakete benzer felaketler yaşamamak için bu yüzde 97’lik orana yüzde 3’ü tersine çevirmek zorundayız” diye konuştu. 

Bu alanda nitelikli elemanlara ihtiyaçlarının olduğunu belirten Bağrıaçık, “İnsanlarımızda farkındalık oluşması gerekiyor. Siber güvenlik uzmanlık isteyen bir alan. Özellikle savunma tarafında iseniz, eğitim çok önemli bir yer tutuyor. Bizim siber güvenlik uzmanı yetiştirmemiz lazım. 15-20 bin civarında siber güvenlik ihtiyacımız var. Üniversitelerde yatırımların buna göre yapılması gerekiyor. Bunlar yapılmadığı sürece siber savaşta geri kalırız. Sosyal medya kullanan vatandaşlarımız bilgilerini koruması yönünde daha duyarlı olması gerekiyor. Bilgilendirme olmadığı zaman vatandaş da kendi bilgilerini paylaşıyor" dedi.
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0