• Anasayfa
  • İnternet
  • Haydaa, Facebook'un Tüm Konuşmalarımızı Dinlediği Ortaya Çıktı!

Haydaa, Facebook'un Tüm Konuşmalarımızı Dinlediği Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
ABD’deki bir üniversitede görevli olan Prof. Kelli Burns, Facebook’un tüm konuşmalarımızı gizli gizli dinlediğini iddia etti.
Güney Florida Üniversitesi’nden Prof. Kelli Burns, Facebook’un ciddi ciddi tüm konuşmalarımızı kaydettiğine ve bunu kendisine avantajlı şekilde kullandığına dair ciddi bir tespitte bulundu. 

Bu tespiti nasıl yaptığına geçmeden önce birkaç durumdan bahsedelim. Facebook, yardım merkezi sayfasında kullanıcılarının ‘belirli’ durumlarda (dinlediğimiz ya da izlediğimiz şeyleri tespit etmek adına) mikrofonunu açık açık kullandığını belirtiliyor. Fakat bu dinleme mevzusu, Prof. Burns’e göre suistimal edilir derecede kullanılıyor.Bu durumla alakalı bir deneme yapan Prof. Burns, jiple Afrika’da Safari yapmak istediğini ‘yüksek sesle’ söyledikten 60 saniye sonra Facebook’taki haber kaynağında Safari ile ilgili içerik buluyor. ‘Jip’ kelimesini de algılayan Facebook, kullanıcının karşısına ayrıca jip reklamları da göstermeye başlıyor. Uzun lafın kısası, mikrofonumuz aktif haldeyken konuştuğumuz sırada Facebook bu cümleler içinden kilit kelimeleri ayıklayarak karşımıza reklamlar çıkarıyor. En azından Prof. Burns’ün iddiası bu yönde. 

Facebook’un kimsenin farkına varmadan yapılan tüm işlemleri kayıt altına aldığını belirten Prof. Burns, akıllı telefonların kullanıcılarda ‘mahrem’ kavramını tamamen yok ettiğini söyledi. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0