Hibrit Motor Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır?

15
5
5
4
3
Hibrit teknolojisi, günümüzde ilgi çeken bir teknoloji olması ile beraber geleceğin teknolojisidir. Hızla azalan fosil yakıtlara alternatif olarak, yeni kaynakların araştırmaları hız kesmeden devam ediyor.
 Hibrit teknolojisi, günümüzde ilgi çeken bir teknoloji olması ile beraber geleceğin teknolojisidir. Hızla azalan fosil yakıtlara alternatif olarak, yeni kaynakların araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. Alternatif enerjilerden, henüz tam olarak istenilen verim elde edilemediğinden,hibrit teknolojisi biçilmiş kaftandır.  Yazının sonuna gelince soracağınız o soruya da hemen yanıt vereyim. Evet, hibrit motorda benzin kullanılıyor ve benzin de bir fosil yakıttır. Ama hibrit motorlar elektrik enerjisinin daha verimli depolanması ve kesintisiz bir yolculuk için kullanılabilmesi için gereken  AR-GE sürecinde geçiş dönemi motorları olarak kullanılacak bir teknolojidir. Tabi ki bu teknolojinin çıkış nedeni fosil yakıtların tükenmesi olarak gösterilebilir ama bu konun üzerine bu kadar fazla gidilmesinin bir başka nedeni ise küresel ısınma problemi. Hibrit motorları, günümüz fosil yakıtlı motorlarına oranla çok daha düşük bir karbon salınımı yapmaktadır.Yazının geri kalanında standart bir otomobile göre, litre başına 20-30 km daha fazla yol almanızı sağlayan teknolojiyi daha detaylı inceleyelim.
               
               

 Hibrit Motor Tarihi


               
                İstenildiğinde benzinli istenildiğinde elektrik motoruyla ilerleyebilen ilk aracı 27 yaşındayken Ferdinand Porsche yapmıştır. 1902 yılında “Mixte-Wagen” adını verdiği aracı tanıtmıştır. Viyanalı bir fayton üreticisi olan Ludwig Lohner ile birlikte çalışan Porsche 4 silindirli bir Daimler motoruna aküler , bir jeneratör ve elektrik motorları eklemiştir. Bu haliyle Mixte benzinli motor stop edildiğinde bile akülerin çalıştırdığı elektrikli motorla ilerlemeye devam edebilmekteydi.(Wikipedia)
               
                

 Hibrit Motorlar Nasıl Çalışır ?

          Günümüzde kullanılan hibrit motorların neredeyse tamamı  içten yanmalı bir benzin motorunun yanında batarya, elektrik motoru ve bir de jeneratörün sisteme dahil edilmesiyle oluşturulur. Bu teknoloji benzinli motorlara göre %40-50 daha verimlidir. Çünkü hibrit motor teknolojisi  daha akıllı bir sistemdir ve motora beş farklı işleyiş biçimi belirler. Yani araç gerekli güç ve elektrik düzeyine göre kendisine en uygun olan çalışma şeklini belirler. Örnek vermek gerekirse arabanızla bir yokuştasınız ve araç elektrik motoru ile kalkışı gerçekleştiremeyeceğini anladı.Bu durumda benzin motoru aktif hale geliyor ve hız kazanıyorsunuz. Gerekli ivmeyi aldıktan sonra tekrar elektrik motoru devreye giriyor. Ya da arabada performanslı bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsunuz ve limitleri zorluyorsunuz işte tamda bu anda araç, elektrik motorunu ,hem  jeneratör hemde bataryayla besler ve çalışır halde olan benzin motoruna ek güç sağlıyor. Ve tüm bu işlemler için sizin hiç birşey yapmanıza gerek yok. Her şeyi araba planlıyor ve işleme koyuyor.
               
             

  Hibrit Motorlar Nasıl Şarj Olur?

                 Aslında motoru şarj etmek için kullanıcın pekte birşey yapmasına gerek yok. Hibrit aracın elektrik araçlardan en büyük farkı şarj prizi olmaması ve şarj edilme ihtiyacı duymamasıdır. Rejeneratif enerji yardımıyla kendi kendini  şarj eder. Rejeneratif şarj etme basit şekilde ,frene bastığınız zaman, araca elektriksel olarak çekiş sağlayan elektrik motoru tersine bir jeneratör gibi çalışmaya başlayarak frenden kaynaklı  olarak ortaya çıkan ısı/kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirme olarak açıklanabilir.
                                                                             
                

 Günümüzde Hibrit Motorlar             

                Gelecek  on yıl içerisinde fosil yakıtlı motorların yerini alacağına inanılan hibrit motorlar, aslında oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli otomobil markaları bu teknoloji aktif olarak kullanıyorlar.Öyle ki teknoloji nin sınıf standartları bile belirlenmiş durumda.

Mikro Hibrit sınıfı, hibrit araçların en basit olanlarıdır, trafikte dur-kalk yapılması gereken zamanlarda benzin motorunu otomatik olarak durdurarak benzin tüketimini azaltan sistemlerdir.(start-stop)
Mild Hibrit sınıfı, benzin motorunu otomatik olarak durdurarak benzin tüketimini azaltan, frenleme esnasında kaybolan enerjiyi geri depolayabilen ve benzin motorunu destekleyici bir elektrik motoruna sahip olan sistemlerdir.
Full Hibrit sınıfı , Mild Hibrit sınıfına ek olarak sadece elektrik motorunu kullanarak seyredebilme özelliğine sahip olan sistemlerdir.
Plug-in Hibrit sınıfı, tüm hibrit sınıflarının özelliklerine sahip ve dışarıdan da şebeke enerjisi ile şarj edilebilme özelliğine sahip olan sistemlerdir.

 
15
5
5
4
3
Emoji İle Tepki Ver
15
5
5
4
3