• Anasayfa
  • İnternet
  • Hırsızlar, ATM'ye iPod Kamerası Düzeneği Yerleştirerek Kart Bilgilerini Çalabiliyorlar!!

Hırsızlar, ATM'ye iPod Kamerası Düzeneği Yerleştirerek Kart Bilgilerini Çalabiliyorlar!!

0
0
0
0
0
Amerika'da yaşanan bir hırsızlık olayı, hırsızların ATM'lere nasıl kamera düzeneği kurabileceğini gösterdi. Bu gibi olaylardan ders çıkartmak ve tekrar yaşanmaması için önlem almak son derece önemli.
Diğer dönemlere göre teknolojinin çok daha hızlı geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu durum, yani teknolojinin gelişimi, rahat yaşamamızı ve karşılaştığımız sorunlara çözüm bulabilmemizi sağlıyor ancak teknolojinin kötü yanları da var. Her bölgenin izlenebildiği, her kişinin dinlenebildiği ve her özel biligiye erişilebildiği bir zamanda yaşadığımız için insanların ihtiyaç duyduğu kişisel gizlilik, maalesef çok kolay yok sayılabiliyor. Böyle durumlarda kişiye özel olan ve ondan başka kimsenin bilmemesi gereken bilgiler ve veriler başka kişilerin eline geçebiliyor.

Amerika Radcliffe'de görmeye alıştığımız olaylardan birisi yaşandı. Bölge polisi, oldukça işlek olan ATM'lerden birisinde kamera düzeneği olduğunun bilgisini aldı. ATM'ye kameralı bir düzenek yerleştirilmesi oldukça sık yaşanan bir durum. Hırsızlar kamerayı yerleştiyorlar ve bir müşterinin ATM'ye uğrayıp kendi bilgilerini girmesini bekliyorlar. Yani anlayabileceğiniz gibi oldukça basit bir soygun işlemi. Fakat Radcliffe polisi, bu ATM hırsızlığındaki kamera düzeninin çok daha farklı bir düzenek olduğunu bildirdi.iPod'un kamerası kullanılarak oluşturulan özel düzenek, hırsızlar tarafından ATM'ye bağlı kalabilmesi adına özenle yapılmış ve ATM'ye sabitlenmiş. Bu düzenekte bulunan mavi boya izi dikkatini çeken ve düzeneği bu şekilde keşfeden bir müşteri, bulduğu iPod'u ve düzeneği en yakın polis karakoluna götürmüş. Polis, bu düzeneğin farkedilmesinin ardından ATM'de bulunan kamera kayıtlarını inceledi ve kayıtlarda görülebilen kişilere banka hesaplarını kontrol etmeleri konusunda uyarı gönderdi."Lübnanlı döngüsü" olarak bilinen bu tarz soygun düzeneklerinin birçok ATM soygununda kullanıldığını belirten Radcliffe polisi, iPod'un ATM desenine uyumlu bir şekilde soygun amacıyla kullanıldığını ilk defa gördüğünü belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0