• Anasayfa
  • İnternet
  • İETT, İlk 'Akıllı Durak' Projesini Yıldız Teknik Üniversitesi Durağıyla Başlattı!

İETT, İlk 'Akıllı Durak' Projesini Yıldız Teknik Üniversitesi Durağıyla Başlattı!

1
1
0
0
0
Enerjisini güneş panellerinden alan ve İETT tarafından üretilen Akıllı Durak konsepti, ilk olarak Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı.
Gelişen teknolojiye olabildiğince ayak uydurmaya çalışan İETT, yolcuların memnuniyetini arttıracak yeni Akıllı Durak projesini hayata geçirdi.

İlk olarak Barbaros Bulvarı üzerinde bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet verecek olan konsept durak, LCD/LED tabanlı dijital yolcu bilgilendirme alanına, biletmatik cihazına, bas-konuş ünitesine ve yolcuların kullanabileceği ücretsiz internete sahip. Bu sistem ile daha modern, hızlı ve kaliteli ulaşım imkanı sağlanacak.Enerjisini güneşten alan akıllı durakta bekleyen yolcular, otobüsün bulunduğu durağa ne kadar uzaklıkta olduğunu, hangi otobüsün ne zaman geçtiğini artık sistem üzerinden rahatlıkla öğrenebilecekler.

Akıllı durağın engelli vatandaşlara da ciddi faydası olacak. Akülü araçlarıyla durağa gelen engelli yolcular, şarjın bulunduğu alana geçerek rahatlıkla akülerini doldurabilecekler.Bas-konuş sistemiyle yolcular arasında iletişim kurulacak, istenen tüm bilgiler eş zamanlı olarak iletilecek. Bunu bir nevi telefon görüşmesi olarak da düşünebiliriz. 

Şimdilik bir tek Yıldız Teknik Üniversitesi’nda bulunan akıllı durağın yavaş yavaş il geneline yayılması planlanıyor.


1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0