• Anasayfa
  • İnternet
  • İlk Bakışta Anlaşılamayan Fakat Gerçeği Öğrendikten Sonra Donup Kalacağınız Victoria Dönemi Fotoğrafçılığı

İlk Bakışta Anlaşılamayan Fakat Gerçeği Öğrendikten Sonra Donup Kalacağınız Victoria Dönemi Fotoğrafçılığı

1
0
0
0
0
Fotoğrafçılığın en mistik ve ürkütücü geleneklerle dolu dönemi olarak bilinen Victoria Dönemi’nde çekilmiş bu fotoğraflar, gerçeği öğrendikten sonra biraz tırsmanıza sebep olacak.
Fotoğraflara ilk kez baktığınızda zaten bir gariplik olduğunu seziyorsunuz fakat hala tam olarak ne olduğunu kavrayamıyorsunuz değil mi? Muhtemelen herkes aynı düşüncelere kapılmıştır fakat biz gerçeği en başta söyleyelim de sonra aramız limoni olmasın.

1830’lu ve 1900’lü yılların başından itibaren Britanya İmparatorluğu döneminde yer alan Victoria Dönemi, tarihin en ürkütücü geleneklerinden bir tanesine sahipti. Günümüzde ölen bir kimsenin ardından cenaze töreni hazırlanıp son yolculuğuna uğurlarken Victoria Dönemi’nde çok farklı bir gelenek uygulanıyormuş; ölü insanlarla fotoğraf çektirmek.Bu gelenek, aslında ölen kişinin ardından tutulan bir yas örneği. Post-mortem olarak adlandırılan bu yöntem, bir nevi ölen kişilerin anılarını canlı tutmak için yapılıyormuş. Fotoğrafları çeken kişiler, ölen kişileri ne kadar canlıymış gibi gösterebilirlerse kendilerini o kadar başarılı sayıyorlarmış.Fotoğrafçılar, ölü kimseleri ayakta tutabilmek için bazı hilelere başvuruyorlarmış. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta perdenin arkasından uzanan bir el, ölü çocuğun ayakta kalmasını sağlıyor.Kaybettiğimiz kişilerle anılarımızı hayatta oldukları sırada çekilmiş fotoğraflarla canlı tuttuğumuz kendi dönemimize kıyasla Victoria Dönemi’ndeki bu gelenek size de çok ürkütücü gelmedi mi?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0