İnternet Sansürüne Tepki Gelmeye Devam Ediyor!

0
0
0
0
0
İnternet Sansürüne Tepki Gelmeye Devam Ediyor!
5651 sayılı kanunla gelen "internet sitelerinin sansürü" düzenlemesi, dün meclisten geçti. Ülkemizdeki birçok internet yayıncısı, bu duruma çok fazla tepki göstermiyorsada dış basından tepkiler gelmeye devam ediyor.
5651 sayılı kanunla gelen "internet sitelerinin sansürü" düzenlemesi, dün meclisten geçti. Ülkemizdeki birçok internet yayıncısı bu duruma çok fazla tepki göstermiyor olsa da, dış basından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Wall Street Journal Turkey'e konuşan Index On Cencorship baş editörü Padraig Reidy, yeni internet düzenlemesiyle ilgili gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini açıkladı. Bu yasa ile gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin ileriye değil daha da geriye gideceğini söyleyen Reidy, yasanın Türkiye'nin tarihinde kara bir leke olarak kalacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın başta Twitter olmak üzere sosyal medyayı bir tehdit olarak gördüğünü söyleyen Reidy, bu yasağın açıkça sosyal medyadaki ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılması anlamına geldiğini ve ülkedeki sorunların bir çözümü olamayacağını savundu.

"Özel hayat gizliliği" adı altında sınırları tam anlamıyla açıklanmayan internet sansürüyle ilgili Reidy, neyin özel hayat kapsamına girip girmediği konusunda yeterli bilgi verilmeden yapılacak olan sansürün farklı anlamlar taşıyacağını söyledi.

Ülkemizde her ne kadar birçok yayıncı site sansürle ilgili demeç vermese de sosyal medya üzerinden örgütlenen kullanıcılar, 18 Aralık Cumartesi günü (yarın) ülke çapında bir eylem hazırlığı yapıyor. "İnternetime dokunma" sloganıyla yapılacak olan eyleme geniş çaplı katılımın olması bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0