• Anasayfa
  • İnternet
  • İngiltere 'Sınavlarda Google Kullanılmalı' Önerisini Tartışıyor

İngiltere 'Sınavlarda Google Kullanılmalı' Önerisini Tartışıyor

2
0
0
0
0
​İngiltere'de bulunan eğitim kurumlarında yapılan ulusal düzeydeki sınavları düzenleyen kurulun başkanından ilginç bir öneri geldi. Mark Dawetold'a göre bu tarz sınavlarda Google gibi arama motorları kullanılmalı.
İngiltere'ye özgü iki sınav olan GCSE ve A-Düzeyi gibi sınavları da hazırlayan ve düzenleyen kurulun başkanı Mark Dawetold, hem insanların öğrenme biçimine hem de gelecekte bu insanların yapacakları işlerin doğasına uygun bir hamle olarak; snavlardan internet kullanımına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Bu sistemin onaylanması ya da onaylanırsa ne zaman kullanıma geçeceği gibi konularda herhangi bir tarih vermeyen Dawetold, yine de çok eğitimcinin desteğinin arkasında olduğunu söyledi.

Bu sayede sınav süresinde sınırlı bir zamanı olan öğrencinin, interneti bu zaman içinde işine yarar şekilde kullanabilmek adına temel bir bilgi birikimine sahip olması gerektiğini söyleyen Dawetold, sistemin ayrıca öğrencilere bilgi akışını sağlamada çok daha yararlı olacağına inandığını söyledi.

Sözlerine devam eden Dawetold eskiden sınavlara kitap alınıp alınmayacağı tartışması yapıldığını da hatırlatarak "Bu daha ziyade bütün bilgileri kafanızın içinde biriktirmek yerine gördüğünüz şeyin ne anlama geldiğini anlamakla ilgili bir şey, çünkü modern dünyada işler de böyle yürüyor artık" ifadelerini kullandı.

       

Önemli olanın öğrencilerin belirli bir zaman aralığında, ellerinde olan araçları ne denli ve nasıl kullanacakları konusunu kavramaları olduğunu söyleyen Dawetold, İngiltere'de eğitim kalitesinin düştüğünü düşünenlerin ise şaşırtıcı şekilde bu fikre karşı çıktıklarını söyledi.

İngiltere'de eğitimin kalitesindeki düşüş konusunda açıklamalar yapan Gerçek Eğitim adlı kampanya grubunun sözcüsü Chris McGovern, "Bu ülkede temel eğitim standardlarında bir kriz yaşanıyor. 15 yaş grubundaki öğrenciler Çinli öğrencilerin üç yıl gerisinde, üniversiteler telafi kursları koymak zorunda kalıyor, birçok işveren yeni mezunların işe alınamayacak kadar niteliksiz olduğunu düşünüyor" ifadelerini kullandı (ah güzel abicim sen bir de bizim memleketin eğitim sistemini görsen...)

Buna rağmen McGovern, tarih, çoğrafya gibi konularda öğrencilerin önemli bilgileri bilmeleri gerektiğini, bunun için interneti kullanmanın doğru olmayacağı görüşünde.

       

Son olarak şahsi fikrimi söylemek isterim; Dawetold'un sunduğu sistem mantıksal olarak yaklaşıldığında yararlı olabilir. Çünkü -bizim işe yaramaz eğitim sisteminde olduğu gibi- bir insana tüm formülleri ezberleterek, ondan profesör olmayı beklemek kadar saçma birşey olamaz. Olay formül ezberlemek değil, bu formülü nasıl kullanacağını, ne şekilde, ne durumda bu formülden yararlanacağını bilen adamlar yetiştirmekte. Ezberci bir sistem, sadece anlık başarı demektir. Uzun vadeli olduğu zaman o iş yalan olur.

Ancak bizde ilkokulundan tut, üniversitesine kadar bu ezberci sistem oturmuş olduğu için, üniversite mezunuyum diyen biri bile vasıfsız bir eleman olarak ortalıkta gezmeye mahkumdur. Sınav sistemimize değinmeye gerek bile yok. Edebiyatla, kitaplarla içli dışlı olmak isteyen, edebiyat bölümü okumak isteyen adam, istediği yerlere gelebilmek için matematik çözmeye zorlanıyorsa, zaten orada bir sıkıntı vardır. Benim görüşlerim bu şekilde.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0