• Anasayfa
  • İnternet
  • Google'ın Alt Oyun Şirketi Niantic Labs, Oyunda Nazilerin Toplama Kampını Kullandı!

Google'ın Alt Oyun Şirketi Niantic Labs, Oyunda Nazilerin Toplama Kampını Kullandı!

0
0
0
0
0
Google’a bağlı oyun şirketi olan Niantic Labs tarafından geliştirilen bir oyunda, Nazilerin toplama kamplarının kullanılmasından dolayı kullanıcılardan özür dilendi.
Google’ın bu ara başı kullanıcı odaklı sorunlardan kurtulmuyor. Aslında bu bizim açımızdan bir sorun, yani yapılan yanlış tamamen Google’a ait.

Dünkü haberimizde siyahi iki gencin Google Fotoğraflar uygulamasında ‘goril’ olarak etiketlendiğinden bahsetmiştik. Sonrasında da bir ton özür dilemeler, ‘bir yanlışlık olmuş’lar gelmeye başlamıştı. Yine Google’ın alt şirketlerinden olan Niantic Labs’ın yaptığı Ingress isimli oyunda bir kullanıcı, oyunun girişinde Dachau Nazi kamplarını kopyalayarak bir kalenin kapısına ‘Çalışmak özgürleştirir’ yazdı. (Nazilerin esir aldıkları Yahudileri ağır şartlarda ve günde en az 15 saat çalıştırmalarını ima ederek yazılmış)

Bu olayı Almanya’nın haftalık gazetesi Die Zeit medyaya taşıyarak kopya edilen kapı girişinin Dachau ve Sachsenhausen'daki ölüm kamplarını temsil ettiğini belirtti. Ölüm kampı mağdurları, yaşanan bu olayın Google’ın sorumsuzluğundan kaynaklandığını ve kurbanların akrabalarını küçük düşürdüğünü belirterek Google’dan özür dilediklerini açıkladılar.Niantic Labs’in kurucusu John Hanke, Google ile iş birliği yapıp oyundaki rahatsız edici bölümlerin kaldırılmaya başlandığını söyleyerek sebep oldukları bu durumdan dolayı çok üzgün olduklarını belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0