İnternet Aleminin Son Zamanlardaki En Popüler Domaini: .sucks

0
0
0
0
0
İnternet aleminde birbirinden ilginç domainler, yani alan adları bulunur. Son zamanlarda ise oldukça pupülerleşen bir alan adı ortaya çıktı: .sucks. İngilizce olarak berbat anlamına gelen kelime özellikle Amerika'da oldukça rağbet görmeye başladı.
Bildiğiniz gibi şirketler için alan adları önemlidir. Dünyada en cazip ve en çok kullanılan alan adlarından olan .com .net ve .org adresleri revaçtadır.

Kişisel kullanıcıların da özellikle .com alan adlarını kullandığını biliyoruz. Ancak Google'ın .app uzantılı domaini 25 Milyon Dolar'a aldığı, Amazon'un ise .buy domainine ise 4.6 Milyon Dolar ödediği bir piyasa aslında bu alan adları.

Tabi bir de bunların eğlenceli tarafı da bulunuyor.

.cool .club .cheap .ninja .singles gibi birbirinden ilginç domain adlarının da bulunduğu bu alan adı sektörüne son dönemde oldukça revaçta olmaya başlayan bir yenisi daha eklendi..sucks uzantılı domain adı Türkçe olarak "berbat" anlamına geliyor. Tabi bizim için pek bir önemi olmasa da özellikle Amerika'da oldukça ilgi görmeye başladı.

Tahminimce komik paylaşımların ya da kullanıcı şikayetleri konusunda kullanılacağı bir alan adı olacak .sucks için firmalar da kendi adları için bu alan adını almaya başlamış. Sonuçta örnek vermek gerekirse McDonalds.sucks adlı bir alan adının normal bir kullanıcı tarafından satın alınması ve böyle bir site açılması başına dert açabilir.

Tabii birçok kişi de özellikle bazı markaların adlarını kullanarak almaya başladıkları bu domain uzantıları ile para kazanmaya da çalışacak gibi duruyor. 1 Haziran 2015 tarihinde açılacak bu domain için fiyatlandırmalar da ucuz olarak görülüyor. Tabii ucuz olan da başlangıç fiyatı olduğunu söylemek gerekli.Resimde de göreceğiniz üzere 9.95 Dolar'dan (Eylül'de kullanıma açılacak) başlayan domain seçenekleri 2499 Dolar'a kadar çıkıyor. 299 Dolar'dan itibaren vereceğiniz ücret ile bu domaininizi de herhangi birinin veya kuruluşun erişimin kapanmasını ya da firmadan satın alabilmesini engelleyebiliyorsunuz. Şimdiden rezarvasyon verebilmek için ise en az 199 Dolar bir ödeme yapmanız gerekecek. Görünen o ki bu domain üzerinden çok büyük paralar dönecek. Yani bu yazdan itibaren bu domaine ait satışlar ile ilgili çok yüksek rakamların konuşulduğu paraları Webtekno'da görme ihtimaliniz bir hayli fazla. (Yatırım falan mı yapsak acaba?)

Merak edenler bu domainin detaylarına bu adres üzerinden bakabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0