İnternetten Alışverişe Geri Al ve Değiştir Tuşu Geliyor

0
0
0
0
0
İnternetten Alışverişe Geri Al ve Değiştir Tuşu Geliyor
1 Mayıs tarihinden yürürlüğe girecek olan yönetmelik gereği kullanıcılar, satın aldıkları ürünleri değiştirip iade edebilecekler.
İnternetten alışveriş yaptıktan sonra beğenmeyip geri iade etmek ya da değiştirmek istediğinizde ‘geri al’ ya da ‘değiştir’ butonlarını kullanabileceksiniz.

Tüketicilerin internetten alışveriş yaptıkları sırada ya da yaptıktan sonra korunması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yeni standartlar getiriyor.

1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Elektronik Ticarette Sözleşme ve Siparişler Hakkındaki Yönetmelik’te, alışveriş yapılan siteyle doğrudan iletişim kurulmasından tüketicilerin bilgilerinin saklanması ve siparişlerin iptal edilmesine kadar birçok düzenleme bulunuyor.

Yönetmeliğe göre artık sanal ortamda satış yapmak isteyen kişiler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Merkezi Sicil Kayıt sistemi (MERSİS) numarasını ve belirli ortamlardan alınan kayıtlı elektronik posta adresini satış yapılan yerde belirtmek zorunda olacak.

Satılacak ürünlerin vergi ve kargo masrafları küçük puntolarla değil, tüketicilerin göreceği şekilde büyük puntolar halinde gösterilecek. Ayrıca ürünler satın alınırken hata yapılabileceği göz önünde bulundurularak ‘geri al’,‘değiştir’ ve ‘sipariş özeti’ gibi teknik bilgilerin bulunduğu bölümler olacak ve yapılan alışverişlerin kayıtları 6 ay boyunca saklanacak.

Bu yükümlülüklere uymayan kişilere, 1.000 ila 10.000 TL arasında para cezası verilecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0