• Anasayfa
  • İnternet
  • İnternet Bağımlılığı Çocukların Gelişimine Zarar Veriyor

İnternet Bağımlılığı Çocukların Gelişimine Zarar Veriyor

0
0
0
0
0
Teknolojinin tüm hızıyla ilerlediği son günlerde neredeyse bütün işlerimizi internet üzerinden yapar duruma geldik. Bağımlılık haline dönüşen internet kullanımının yeni jenerasyon üzerindeki etkileri ise tahmin edilenden daha da üzücü.
Teknolojinin tüm hızıyla ilerlediği son günlerde neredeyse bütün işlerimizi internet üzerinden yapar duruma geldik. Bağımlılık haline dönüşen internet kullanımının yeni jenerasyon üzerindeki etkileri ise tahmin edilenden daha da üzücü. Bilgiye ulaşma özgürlüğündeki kısıtlamalar her ne kadar gerekiz olsa da zamanında yapılan ince dokunuşlar çocuğunuzun ileriki yaşlarda daha sosyal olmasını sağlıyor.

Türkiye standartlarına bakıldığında kişi başına düşen gelir kimseye yetmiyor ancak herkesin elinde yeni model bir cihaz görmek mümkün. Pratik kullanıma değilde sadece yenisini almaya dayalı bir sistemin getirisi olan gereksiz harcamalar sadece cüzdanınıza değil eş zamanlı olarak çocuğunuza da etki ediyor. Farklı sebeplerden dolayı çocuğunuza aldığınız akıllı cihazlar onları birebir iletişimden uzaklaştırıp sanal alemin belirsizliğine itiyor. 

Bu konuda önemli çalışmalara imza atan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu "Telefonlar, çocukların parmak yapılarına uygun, onları ödüllendirecek şekilde. O yüzden anne baba şöyle zannediyor, 'Benim çocuğum çok becerikli, telefonu hemen öğreniyor, bir sürü şeye giriyor.' Halbuki zaten çocuklara göre tasarlanmış oluyor onlar. Pazar çünkü orası. Ailelerin bu konuda bilinçli olması lazım. Nasıl olsa çocuklar öğrenir onu kullanmayı, iki günde öğrenir. Bunları beceriyor diye çocuğun eline verip saatlerce oynamasına ailelerin göz yummamaları lazım. Son günlerde şikayetlerin artmasının sebebi herhalde artık daha ucuzlaması, belki daha kolay ulaşılması. Bunun, klinik psikiyatrik bir sorun olduğunun unutulmamalı." diyerek olayın ciddiye alınması gerektiğini belirtiyor. Daha birçok psikiyatrik sorunun açığa çıkabileceğini belirten Karabekiroğlu, gereğinden fazla internet kullanımının obeziteye davetiye çıkardığını da açıklamalarına ekledi. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0