Her Şeyin Bir İlki Vardır: İnternet Dünyasının 16 Şaşırtıcı İlki!

1
0
0
0
0
İlk web sitesi, ilk YouTube videosu, ilk Instagram paylaşımı... Belki bunları biliyorsunuz ama peki ya bilmedikleriniz? Gelin, internetin şaşırtıcı ilklerine birlikte göz atalım...
Yaklaşık son 25 yıla damgasını vuran internet tarihi birçok ilklerle dolu... Bunlardan bazıları çoğumuzun yakından bildiği, bazıları ise o kadar popüler olmayan ve tarihin tozlu rafları arasında kalan bilgiler. Öyle ya da böyle, internetin gelişiminde önemli kilometre taşları olan bu ilkleri sizler için bir araya getirdik.

İşte internetin en şaşırtıcı 16 ilkli...

 İlk Web Sitesi

Web'in babası olarak adlandırılan, Tim Berners-Lee'nin "World Wide Web" sistemini açıklayan ilk web sitesi.

 İlk Web Fotoğrafı

İnternet ortamına Web üzerinde paylaşılan ilk fotoğraf 90'lı yılların rock grubu Les Horribles Cernettes'e aitti.

 İlk Instagram Fotoğrafı

Instagram'ın kurucusu Kevin Systrom'un 2010 yılı Temmuz ayında paylaştığı fotoğraf, Instagram'ın ilk fotoğrafı.

 İlk YouTube Videosu

İnternet ilklerinin en ünlüsü olan ilk YouTube videosunu görmeyen artık pek kalmadı ama yine de izlemek isterseniz, aşağıdan videoya ulaşabilirsiniz. Videoda YouTube'un kurucularından Jawed Karim yer alıyor.
 

 İlk Tweet

Mikroblog sitesi Twitter üzerinden paylaşılan ilk Tweet, platformun kurucusu  Jack Dorsey tarafından 21 Mart 2006 tarihinde gönderilmiş.

 İlk ".com" Uzantılı Alan Adı

Symbolics.com alan adı Massachusetts merkezli bir bilgisayar şirketi tarafından 15 Mart 1985 yılında kaydedilmiştir. 31 yıl önce tescillenen alan adı, tarihteki ilk ".com" uzantılı alan adıdır.

 eBay'de Satılan İlk Ürün

Açık artırma sitesi e-Bay'de satılan ilk ürün, 1995 yılında 14.83 dolara satılan aşağıdaki lazer pointer oldu.

 Amazon.com'da Satılan İlk Ürün!

Online perakende devi Amazon.com'da satışı gerçekleştirişen ilk ürün, 3 nisan 1995 tarihinde satılan Fluid Concepts and Creative Analogies adlı kitap oldu.

 İlk Web Üzerinden Canlı Yayın

1991 yılında Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleşen ilk web canlı yayını, aslında biliminsalarının kahve makinasının son durumunu kolayca görmesini amaçlayan bir girişiminden ibaretti. Kahve makinası boş mu dolu mu, kahve demlendi mi demlenmedi mi yerinden kalkmadan öğrenmek isteyen araştırmacılar, sonunda bunun kolay bir yolunu buldular ve ortaya tarihte web üzerinden yapılmış ilk canlı yayın çıktı.

 Emoji Kullanılan İlk Döküman

Günümüzde neredeyse harfleri unutup tamamen emojiler ile yazmaya başladık. Tabii ki zamanında durum pek böyle değildi... İlk yüz ifadeleri 1982 yılında Scott Fahlman tarafından kullanıldı :)

 İlk Online Multiplayer Oyun

Çağımızın FRP'lerini unutun. Bir zamanlar rol yapma oyunları sadece yazı tabanlıydı. Bunların en eskisi olan MUD (Multi User Dungeons) ise ilk online multiplayer oyun olarak tarihe geçti.

 İlk Internet Reklam Banner'ı

Tarihteki ilk internet reklam banneri, HotWired.com sitesinde yayınlandı. Günümüzün Wired.com'u olan HotWired.com'da yayınlanan banner üzerinde sadece 10 kelimelik basit bir cümle bulunuyordu.

 İlk Arama Motoru

Her şey Google ile başlamadı. İnternetteki verileri arayabilecek ilk arama motoru Archie,  Google'dan 8 yıl önce 1990 yılında geliştirildi.

 İlk Facebook Profili

Aşağıda ekran görüntüsü bulunan Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'e ait profil, aynı zamanda Facebook'un da ilk profili.

 İlk SPAM Mail

Her defasında "bu son olsun" dediğimiz SPAM maillerin ilkini aşağıda görebilirsiniz. 1978 yılında gönderilen ilk SPAM'dan bu yana değişen pek bir şey olmamış gibi...

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0