İnternet Polisi Mi Geliyor?

0
0
0
0
0
İnternet Polisi Mi Geliyor?
Geçtiğimiz hafta meclisten geçen yeni internet yasasına tepkiler devam ederken, CHP TİB'e alınacak 75 personele dikkati çekti. CHP'ye göre bu personel Paralel MİT oluşumunun yolunu açıyor.
Geçtiğimiz hafta meclisten geçen yeni internet yasasına tepkiler devam ederken, CHP TİB'e alınacak 75 personele dikkati çekti. CHP'ye göre bu personel alımı Paralel MİT oluşumunun yolunu açıyor.

Meclisten çıkan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına gönderilen internet yasakları, özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda uzmanlaşmış personele ihtiyaç duyuyor. Bu bağlamda Telekomünikasyon Başkanlığı TİB, sözleşmeli personel alımına hazırlanıyor. "Sanal alemde polis devleti" olarak tanımlanan bu düzenleme ve işe alımlarda tüm hükümlerin direkt olarak Bakanlar Kurulu'nun yetkisi olacağı düşünülürse devlet denetiminin internet üzerinde ne derecede yükseleceği daha da ortaya çıkıyor. Muhalefetin "Personel alımlarındaki belirsizlik ile kadrolaşma ve keyfi işe alımların" sıkıntıya sebep olacağı söylemlerine rağmen herhangi bir açıklama yapılmaması da kafaları karıştırıyor.

 Paralel devletten sonra paralel MİT mi?


İşe alınacak 75 personelin "yeni bir oluşum" olacağı söylenenler arasındayken internet düzenlemesinin 99. maddesinde yer alan ve personel alımını düzenleyen maddenin kaldırılarak yerine bilişim suçlarıyla mücadele edecek Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapacak Bilişim Savcılarının olması önerisini sunan CHP'nin bu önerisi ise dikkate alınmadı.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, çerçevesi belli olmayan personel alımının ciddi soru işaretleri taşıdığını belirtirken Bilişim Savcısı adıyla Adalet Bakanlığında görev alacak bir birimin oluşturulmasının daha doğru olacağını sözlerine ekledi. "Personel olarak savcı alınırsa kararlarda kimse sorgulama yapamaz, savcı kararıdır denir. Ancak alınacak ekibin neye ve kime göre Telekomünikasyon Başkanlığına alınacağı belirsizlik yaratıyor. Bilişim uzmanı ya da mezunu gibi tanımlamalar da yok. Bu, keyfi işe alımların ve uygulamaların önünü açabilir. Dokunulmazlık zırhı oldukça sakıncalı. Sanal alemde de polis devleti oluşturulmaya çalışılıyor. Bu sayede internette paralel bir MİT oluşumu söz konusu olabilir" dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0