İnternet Yasakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2
0
0
0
0
İnternet Yasakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Ülkemizde maalesef büyük çaplı internet yasakları hep vardı. Parasını ödediğimiz internete neden giremediğimizi de kimse anlamadı. Fakat, youtube, twitter, facebook gibi dünya çapındaki global sitelerin yasaklanması ile ilk kez karşı karşıya kaldık.

Ülkemizde maalesef büyük çaplı internet yasakları hep vardı. Parasını ödediğimiz internete neden giremediğimizi de kimse anlamadı. Fakat Youtube, Twitter, Facebook gibi global sitelerin yasaklanması ile ilk kez bir iki yıl önce  karşı karşıya kaldık.

Yasak sonrası ülkemizin Cumhurbaşkanı’nın bile Tweet atması oldukça dikkatimizi çekmişti. Herkes DNS değiştirme, VPN üzerinden bağlanma gibi çeşitli yollara girerek kendini hacker gibi hissetmeye başladı.

Bu işlerle fazla ilgisi olmayan arkadaşlar için de akıllara takılan soruları cevaplıyoruz.
 

 Soru 1 – DNS (Domain Name Server/ Alan Adı Sunucusu) Nedir? Nasıl Engellenir?


DNS’ler sitelerin, örneğin www.webtekno.com’un hangi IP üzerinde durduğunu söylemekle görevlidir. Yani bütün sitelerin iplerini ezberlemek yerine DNS’lerini ezberleyerek giriş yaparız.

DNS bazlı yapılan engellemelerde yasaklı siteler için DNS’e ulaşan giriş isteği olması gerekenden başka bir IP adresine yönlendirir ve kullanıcı o siteye ulaşamaz.

DNS engeli bizi sitenin IP’sine değil, özel olarak hazırlanmış “Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi aşağıda sayılan mahkeme kararları ile erişime engellenmiştir” sayfasının IP adresine yönlendirir.

Bu yasak ancak Google gibi bu yasağı uygulamayan DNS’lerin kullanılması ile aşılabilir. Bu sıralar DNS adresleri de yasaklanıyor. Fakat halka açık ve güvenli bir çok DNS mevcut.
 

 Soru 2 – VPN Nedir? Hangi VPN Programını Kurmalıyım?


VPN en kolay tabiri ile internete bir aracı üzerinden bağlanmak diye tanımlanabilir. VPN kullanarak internete bağlandığınızda bilgisayarınız tamamen farklı bir sunucu üzerinden internete giriyor. Yani kısaca Türkiye üzerinden değil, Amerika, İngiltere, Fransa gibi daha özgür olan ülkeler üzerinden bağlanıp, yasaklardan etkilenmiyorsunuz. Yasaklardan etkilenmemek için şimdilik en garanti yol VPN ile bağlanmak.

VPN hizmeti veren bir çok şirket var. En kolayı ve basit olanı ise Chrome tarayıcısı üzerinden çalışan ZenMate.

Birkaç şirket örneği verelim;

TunnelBear (Android, iOS, PC, Mac)
Acevpn (Linux, Mac, Windows)
HideMyAss (iPhone, Linux, Mac, Windows)
Hotspot Shield (Android, iOS, Mac, Windows)
Spotflux (Android, iOS, Mac, Windows)
 

 Soru 3 – IP Engellemesi Nedir?


Bu yöntem ile devlet, ISS’lerden belirlediği IP’lere erişimin engellenmesini ister. Ve ISS kullanıcıya olumsuz yanıt verir. IP bazlı engellemeyi aşmanın da yolu VPN kullanımıdır.
 

 Soru 4 – İnternet Yasakları Ülke Genelinde İnterneti Yavaşlatır Mı?


Genelde yavaşlatmaz fakat bizim ülkemizin altyapısı ve de yasaklı web sitelerinin popülerliği ve kullanıcı sayısı ile orantılarsak ülke genelinde bir yavaşlama olacağına kesin gözü ile bakabiliriz.
 

 Soru 5 – VPN Güvenli Midir?


VPN’de sizin kontrolünüz dışında başka bir sunucu üzerinden trafik akışı sağlandığı için kimse bu soruya “evet güvenlidir” diye cevap veremez. Bunun için dikkat edilmesi gereken iki unsur var;

Birincisi VPN servis alanında ünlü ve köklü programların kullanımı. İkinci olarak da banka, online alışveriş gibi işlemlerde VPN servislerinin kapalı olması sizin için daha güvenli bir işlem olacaktır.
 

 Soru 6 – Kafam Karıştı, En İdeal Çözüm Hangisi?


Aslında kafamızın karışmasının tek sebebi özgür olamayışımız. Fakat illa merak edenler için söyleyelim; en ideal çözüm biraz teknik bir bilgi gerektirse de kişinin kendi VPN’ine sahip olması. Şu anda tüm dünyada kullanılan OpenVPN gibi ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlar ile dilediğiniz bir sunucuyu VPN’e çevirebilirsiniz.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0