İnternet Yasaklarında Yumuşama Sinyali

0
0
0
0
0
İnternet Yasaklarında Yumuşama Sinyali
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün yaptığı "İnternet yasasında sıkıntılar var, üzerinde çalışıyoruz" açıklamasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan da vetoya karşılık 5651 sayılı kanunda yeniden düzenleme yapabileceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün yaptığı "İnternet yasasında sıkıntılar var, üzerinde çalışıyoruz" açıklamasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan da vetoya karşılık 5651 sayılı kanunda yeniden düzenleme yapabileceklerini söyledi.

Torba yasanın TBMM tarafından tarafından hızlı bir şekilde onaylanıp yasalaşması için Cumhurbaşkanına gönderilmesinin ardından ciddi bir kamuoyu tepkisiyle karşılaşan Abdullah Gül, dün Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile yaptığı üçlü zirvenin ardından internet düzenlemesini bu haliyle onaylamayacağının sinyallerini vermişti.

 Mahkeme Kararı Olmadan Özel Hayat İfşası Olmayacak


Hükümet ise bu gelişmenin ardından yasayı "yumuşatma" kararı aldı. Radikal‘de yer alan habere göre kullanıcı bilgilerinin iki yıl boyunca kayıt altında tutulması konusundaki maddeye ‘internet servis sağlayıcıların sakladığı internet trafiğine ilişkin kayıtlar, mahkeme kararı olmadan TİB’e verilemez’ şartı getirilecek.

En çok itiraz edilen değişikliklerden biri olan kişinin internet trafiğinin 2 yıl saklanması olduğunu söyleyen Bakan Elvan, “Hazırladığımız yönetmelik taslağında bu konuyu mahkeme kararı şartına bağladık. Buna göre, internet servis sağlayıcıları iki yıl saklayacakları bu verileri sadece ‘mahkeme karan’ olması halinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) verecekler. Mahkeme kararı olmazsa, bu bilgiler TİB ile paylaşılmayacak.” dedi. Özel hayatın ihlali anlamına gelen değişikliğin bir şekilde "yumuşatılmış" olması, Cumhurbaşkanından veto yememek için yapılmış durumda.

Bir diğer tartışmalı değişiklik de özgür irade ve ifadeye karşı olan yayın durdurma yetkisiydi. 5651'de yapılan değişiklikle internetteki herhangi bir site, TİB Başkanı emriyle kapatılabilecekti. Bu uygulamayla, yasaklanmış bir sayfaya ulaşmaya çalıştığınızda ‘Not found-bulunamadı’ ifadesiyle karşılaşıyorsunuz. Kullanıcıların yasaklamadan haberi bu sayede olmuyor. Facebook ve Google’ın Türkiye’deki bürolarının sadece reklam hizmeti verdiğini öne süren Elvan’ın ifadelerine göre Türkiye’nin de bu internet sitelerinin şubelerini getirip, benzer bir mekanizma kurması gerekiyor. Bu konuda BTK Başkanı’na talimat verdiğini belirten Bakan Elvan, söz konusu şirketlerle temas kurup bu süreci başlatmak istediklerinin altını çizdi.

Sorun yaratan içeriğin çoğu yurt dışı kaynaklı” diyen Elvan, “Mahkeme kararına rağmen uygulamakta zorlanıyorsunuz. Sadece sorunlu içeriğin bulunduğu URL’nin engellenmesi söz konusu olacak. Sadece mağduriyetleri önlemek istiyoruz. Düzenleme Çin ya da İran gibi değil.” diyerek Türkiye’nin bu ülkelere benzetilmesinin haksızlık olduğunu savundu.

 TİB Yetkisinde Değişiklik Olabilir


Yasanın en çok tepki alan maddelerinden bir diğeri de TİB Başkanı’na verilen yetkiydi. Özel hayatın gizliliği konusunda zaman mevhumunun çok kritik olduğunu belirten Bakan, “Bazen sakıncalı içerik anında yayılıyor ve anında müdahaleyi gerektiriyor. Emin olun uygulama, kamuoyunda söylendiği gibi çıkmayacak. Şimdi yapılan bu düzenleme de gelişmelere göre değişebilir. Yani düzenlemenin söylenildiği gibi Gezi olaylarıyla ya da 17 Aralık ile ilgisi yok.” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0