İnternet Yasası Neleri Değiştiriyor

0
0
0
0
0
Daha önce ülkemizde internet erişiimi ile ilgili çeşitli kısıtlamalar ve yasaklar gelmişti. Bunların tamamı, uyarıdan sonra içerik yöneticisinin yapılan uyarıyı dikkate almaması halinde yargıya yansıyor ve mahkeme süreci içeriğin kaldırılması ya da siteye erişimin engellenmesi ile son buluyordu.
Daha önce ülkemizde internet erişiimi ile ilgili çeşitli kısıtlamalar ve yasaklar gelmişti. Bunların tamamı, uyarıdan sonra içerik yöneticisinin yapılan uyarıyı dikkate almaması halinde yargıya yansıyor ve mahkeme süreci içeriğin kaldırılması ya da siteye erişimin engellenmesi ile son buluyordu. Ancak 5651 sayılı kanunda yapılan değişiklikler bu adil ve makul görülen bu sistemi değiştiriyor ve karar ile yargı sürecini içerik sağlayıcısının inisiyatifinden alarak farklı karar mercilerine direkt olarak yansıtıyor.

Daha önce tüm dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan Youtube'a bile erişimin engellenmiş olması tüm yerkürede tepki toplamışken şimdi de böyle bir yasa değişikliği ile neredeyse tüm internet ortamına erişimin engellenmesine doğru çizilen bir yol izlemekteyiz ülke olarak.

Alışverişin, reklamın, sosyal buluşmaların günümüzde internet ortamında gerçekleştiğini ve bizim de işimizin en önmeli parçası olan internet ortamına erişimi kısmi ya da topyekün engelleyen herhangi bir sansür uygulamasına Webtekno ve tüm İzmo Bilişim ekibi olarak karşı olduğumuzu ve sansür uygulamalarının duyurulması ve mümkün olduğunca engellenebilmesi adına elimizden geleni yapacağımızı hatırlatarak 5651 sayılı kanunun internet yaşantımızda neleri engelleyeceğini ve değiştireceğini görelim.

NOT: Dün TBMM tarafından onanan yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına gönderilmiştir. Abdullah Gül'ün daha önceden atmış olduğu twit bu konuda bir nebze ümit verici olsa da veto hakkının kısıtlı olduğunu ve hükümetin bu konuda ne kadar ısrarcı olduğunu hatırlatırız!
 

 Yasa Neleri Değiştiriyor?

  • Yasada önerilen değişiklikten önce bir internet sitesinde uygunsuz bulunan içeriğin kaldırılması için öncelikle o sitedeki içeriğin sahibine ya da site içerik yönetimine başvuruluyor, bu yolla bir çözüme ulaşılamaması halinde yasal yollara gidilebiliyor ve mahkeme sürecinin ardından yalnızca uygunsuz bulunan içeriğin kaldırılmasına karar veriliyordu. 5651 sayılı kanun ise bu süreçteki ieçrik yöneticisi ve içerik sahibi unsurlarını çıkartarak uygunsuz herhangi bir içerik görüldüğü taktirde direkt olarak ve kimseyi uyarmadan mahkemeye başvurulmasının yolunu açıyor. (Site yöneticilerinin dikkatine: Artık her an kapınızda beliren mahkeme kararları ile karşılaşabilirsiniz)
  • Daha önceki uygulamanın usulü, kararın içerik ya da site yöneticisine bildirilecek uygunsuz bulunan içeriğin kaldırılması şeklinde idi; ancak "Erişim Sağlayıcıları Birliği" adında kurulan ekip artık herhangi bir kararı, internet sitesi sahiplerine haber vermeden uygulayabilir ve internet sitelerine (URL ya da Domain'in tamamına) erişimi habersiz şekilde engelleyebilir. (Site yöneticilerinin dikkatine: İnternet sitenize erişimin engellenip engellenmediğini her gün kontrol etmek zorunda kalabilirsiniz.)
  • Daha önceki uygulamada yargı süreci sonuçlanana ve karar kesinleşene kadar engelleme yapılamıyordu. Yasadaki değişiklik ise önce sitenin engellenmesi, ardından yargı sürecinin başlaması yönünde. (artık her an sitemize bakıp itiraz etmem gereken bir engelleme var mı diye diken üstünde duracağız)
  • Eskiden tamamen gizli tutulan IP adresi gibi bilgiler, tıpkı arama emri gibi yasal bir izin olmadan kurum ve kuruluşlarca temin edilemiyor bu da gizlilik haklarınızın ihlalini engelliyordu. Yasanın onaylanması halinde ise Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tüm IP bilgilerinizi elinde bulunduracak ve birkaç yıl saklayacak, istendiği taktirde ise sizin bu bilgilerinizi diğer kurum ve kuruluşlarla paylaşacak.
  • Tüm ülke olarak Youtube yasağında yaptığımız gibi DNS ayarlarımızı değiştirerek bölgesel olarak erişimin engellendiği sitelere girebiliyorduk; ancak internet yasasındaki değişiklik bunun da önüne geçmeye çalışıyor ve erişim sağlayıcılara farklı erişim engelleme yolları bulmaları zorunlu hale getiriliyor. (Attığınız twit yüzünden internetiniz kesilebilir mesela)

Bir kez daha bilgi ve haber alma özgürlüğünü kısıtlayıcı bu ve bunun gibi tüm sansür ve engelleme uygulamalarının karşısında olduğumuzu, Yer Küre'deki tüm insanların aynı oranda bilgi alma ve erişim özgürlüğü olduğunu hatırlatırız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0