İnternete Kısıtlama Zammı

1
1
0
0
0
İnternete Kısıtlama Zammı
5651 sayılı kanunda yapılan düzenleme ile internete getirilen yasaklar beraberinde birçok yeni güvenlik tedbirinin alınmaasını gerektiriyor. Bilin bakalım bu yeni önlemlerin faturası kime yansıyacak?
İnternete getirilen kısıtlama ve yasaklar, meclisten geçen 5651 sayılı kanundaki düzenleme ile maksimum seviyeye getiriliyor. Paylaşım ve bilgi alma özgürlüklerine tecavüz edilirken kişisel bilgilerin korunması ve gizliliği ortadan kaldırılmıyor ve belki de dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş sansür uygulamaları başlatılıyor.

Kişisel hak ve özgürlükleri yok sayan ve uluslararası sözleşme ve bildirilere aykırı olan bu yasa tasarısı, beraberinde internet servis sağlayıcılarının güvenlik önlemlerini artırmasını da gerektiriyor.

Bu yasa değişikliği ile Turkcell Superonline ve TTNet gibi servis sağlayıcıları kullanıcılarının bilgilerini iki yıl boyunca saklamakla yükümlü olacak, bu zorunluluk da hizmet sağlayıcılarına ekstra masraf çıkartacak. 4 - 5 milyon Dolar gibi bir ilk yatırım gerektiren bu tedbir ilerleyen dönemde veriler arttıkça iş gücü, zaman ve enerji harcamalarını artıracağından masrafları da sürecektir. Bu harcamalar da elbette kullanıcıların faturalarına zam olarak yansıyacak

Bir kişinin iki yıl boyunca tüm verilerini saklamak, kişi başı 2 - 3 terabyte'a erişeceği öngörülüyor ve hükümet yetkilileri bu verileri diledikleri zaman arayabilecekleri için uygun şekilde ve formatta kaydetmek gerekiyor. Bu da daha düşük maliyetli olan yöntemlerin kullanılmasını engelliyor.

Henüz yatırım olarak da bir atılım da bulunmamış olan ve yasaklayarak kontrol altında tutmayı deneyen hükümetin, servis sağlayıcılarının da bu masrafları internet hizmetini kullanan vatandaşlara fatura ettireceği ön görülüyor. Yasaklar kabarık internet faturalarını da getirirken interneti kullanamamak için Dünya'nın en pahalı bağlantılarından birini kullanıyor olacağız.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0