İnternetin Sonuna 2020 Yılında Gelinebilir

0
0
0
0
0
Nokia'nın geçtiğimiz günlerde satın aldığı Alcatel-Lucent'ten internetin geleceğiyle ilgili endişe verici açıklamalar geldi.
Hepimiz internetin sınırsız kullanılabilen bir platform olduğunu düşünürüz ama olay sandığınız gibi değil. Her şeyin bir sınırı olduğu gibi internetin de sınırı var ve bu sınıra eriştiğimizde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm bunları söyleyen kurum ise yakın bir zamanda Nokia tarafından satın alınan Alcatel-Lucent.

Alcatel-Lucent, şu an fiber optik kablolardan saniyede 100 terabit hızında veri aktarımı yapılabildiğini ve bu sınırın 5 yıl sonra aşılabileceğini belirtti. Tabii felaket tellallığı yapıp ‘yandık, ne yapıcaz biz’ demenin de bir anlamı yok. Sonuçta bunun da çözüm yolları bulunuyor. 

Bu yollardan birincisi, mevcut fiber optik kablolarının üzerine kablo çekilerek verinin daha rahat bir şekilde aktarılmasını sağlamak. İkinci yol da çekirdekli kablolar üreterek aynı sayıdaki kabloyla daha yüksek hızlara çıkmak. Durumun böyle olmasının en büyük sebebinin, video ve ses akış servislerinin sayısında artış olması ve bu servislerdeki kalitenin artmasıyla veri kullanımının da doğru orantılı olarak artması gösteriliyor.

Bu sıkıntının çözülmesi için ne gibi bir yol izlenir, orasını tahmin etmek biraz zor. Sonuçta Alcatel-Lucent’in açıklamasının da detaylı olarak incelenip, doğruluk payının ne kadar olduğunu iyice araştırmak gerekiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0