İnternetten Alışveriş Güvenli mi?

1
1
1
0
0
İnternetten Alışveriş Güvenli mi?
İnternetten alışveriş yapabilme imkanı günümüzün hayatı en çok kolaylaştıran ve vakit kazandıran imkanlarından biri; ancak ülkemizde sürekli sorulan soruların arasında hala internetten alışveriş yapmak güvenli mi gibi sorular yer alıyor. 
İnternetten alışveriş yapabilme imkanı günümüzün hayatı en çok kolaylaştıran ve vakit kazandıran imkanlarından biri; ancak ülkemizde sürekli sorulan soruların arasında hala internetten alışveriş yapmak güvenli mi gibi sorular yer alıyor. (Şüpheciyiz millet olarak, güven duygumuz pek eksik)

Her gün yeni bir e-ticaret sitesi peyda olurken biz hala bu işin güvenli olup olmadığını, ürünümüzün gönderilip gönderilmeyeceğini, kredi kartı ya da hesap bilgilerimizin birilerinin eline geçip geçmeyeceğini sorguluyor ve internetten alışverişe şüpheyle ve güvensiz bakıyoruz. Halbuki internet üzerinden alışveriş yapmak kimi sorumsuz ya da dikkatsiz firma ya da kişilerin ürünü hasarlı ya da yanlış göndermesi dışında son derece avantajlı olabilir.

Güvenli olup olmadığını sorgulayan kesimi bir kenara bırakırsak bir de bizim insanımızın fiziksel alışverişe ve mağazaya olan sadakati ve pazarlık içgüdüsü var ki internet üzerinden bunlar sağlayamıyoruz.

Bizim insanımız, aldığı ürüne dokunacak, defalarca giyip çıkartacak, vitrin vitrin, raf raf gezecek, kendisi ile muhatap olan bir görevli arayacak ve en son aşamada kasaya geldiğinde ya da mağaza yetkilisini vitrinlerin arasında kıstırıp pazarlığa tutuşacak ve meseleyi kurban pazarlığına dönüştürecektir. Alıştığı ve görmek istediği alışveriş mantığı budur. (Öyle iki tıkla evine gelsin olmaz, hissedecek kumaşın dokusunu falan)
Saydığımız ikinci grup için bir kurtuluş yok malesef; onlar sanal dünyaya adapte olamayacaklar ve onlar sayesinde mağazacılık anlayışı da hiçbir zaman yitmeyecek. Ancak ilk grupta yer alan kesim, internetten alışverişin güvenli olduğuna ikna edilebilir ve değerli vakitlerini kazanmaları sağlanabilir.
 

 İnternetten Alışverişte Yasal Güvenceniz Var mı?


Elbette var! Türk Ticaret Kanunu internetnetten alışveriş yapan tüketicileri de korumaya yönelik maddeler içeriyor. Gerek satın alan kişi, gerek satan, gerekse banka ya da başka bir aracı kurumu ilgilendiren ve onların sorumluluklarını belirleyen açıklamalar mevcut.

Ayrıca kredi kartı meselesi ise çekindiğiniz nokta, burada da bankalar giriyor devreye. Eğer bir banka alışveriş yaptığınız siteye sanal POS cihazı vermişse, o sitenin bağlantısı SSL güvenlik sertifikasına sahip demektir. (Chrome’da adres çubuğunun başında yeşil kilit simgesi çıkıyor SSL sertifikası olan sitelerde) Bu da kart bilgilerinizin hiçbir yere takılmadan şifreli bir şekilde direkt bankaya gitmesine ve ödemenin sorunsuz halledilmesine imkan verir. (yani sanal POS varsa ödeme güvenlidir)

Ayrıca ürün yanlış geldi, ürünüm hatalı geldi falan diye mızmızlanmanıza da gerek yok. Kargocu daha kapıdayken ürünü açıp teslim almadan hatalı olduğu gerekçesi ile gönderebilirsiniz. Ya da kargocuyu gönderdiğiniz. (yada kargocunun gözü önünde açamayacağınız bir şeyler almıştınız) Tüm e-ticaret sitelerinin ürün iade koşulları bulunuyor ve belirtilen süreç içinde hasarlı ya da hatalı ürünleri geri gönderebiliyorsunuz.
 

 Fatura, Garanti Sorunu


İnternet üzerinden almış da olsanız, firma size o ürünü sattığı için bir fatura kesmek ve faturayı size ürünle birlikte göndermek zorundadır. Elinizde de fatura ve ödemeyi yaptığınıza dair banka işlemi dökümü bulunuyorsa korkmanızı gerektirecek bir şey zaten yoktur. Fatura sahibi olan tüm müşterilerin sahip olduğu haklara sahip oluyorsunuz otomatik olarak. (aksi düşünülebilir mi zaten)
Şimdi en çok tartışılan kredi kartı konusuna geri dönelim!

Bu konuda söylenmesi gereken bir başka nokta da kredi kartı şifresi. Alışveriş siteleri kredi kartı şifrenizi istemez, ödeme sayfasına geldiğinizde sizden kart bilgilerinizi ister ve bankanızla temasa geçerek kartın doğrulanmasını sağlar. (Bankanın sayfasına yönlendiren yerler de var onlar en rahatı zaten, siz direkt bankaya talimat vermiş oluyorsunuz)

Ayrıca herhangi bir sorunla karşılaştığınızda sitenin iletişim bilgilerine de ulaşabilirsiniz. E-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği’ne üye olan tüm oluşumlar ticari ünvanları ile birlikte açık adres ve telefon gibi iletişim bilgilerini kullanıcıları ile paylaşmak zorundadır. (Zaten iletişim sayfasından iletişime geçemiyorsanız uzak durun, kimle muhatap olduğunuz belli değil)
 

 Tatava Yapma Al Geç


Sonuç olarak internetten alışveriş yaparken girdiğimiz sayfanın güvenlik bağlantısına dikkat etmemiz ve alacağımız ürün için fatura ve garanti belgesi gibi belgelerin elimize ulaşacağınız bilmemiz yeterli. Bankalar zaten güvenli görmediği oluşumlara POS sağlamıyor. Alışveriş yaptığımız yere de biraz dikkat edersek ve site ilgili çeşitli yorumları okursak bu güven sorununu kolaylıkla alt edebileceğimizi düşünüyorum. (sözlüklere falan girin ne bileyim, her biri ile ilgili ayrı ayrı yorum var)

Bunca yazıdan sonra hala soracak olursanız internetten alışveriş güvenli mi diye, cevap vereyim. EVET! (ayakkabınızın ikisi de sağ tek olarak geldiyse geri gönderin, bu hakkınız var. Bilin bunları, okuyun, araştırın)
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0