• Anasayfa
  • İnternet
  • İnternetten İndirdiği Demo Program Yüzünden 10 Ay Hapis Cezası Aldı

İnternetten İndirdiği Demo Program Yüzünden 10 Ay Hapis Cezası Aldı

3
1
0
0
0
İnternetten İndirdiği Demo Program Yüzünden 10 Ay Hapis Cezası Aldı
Kastamonu'da dekorasyon işleriyle ilgilenen İlhan Yüksel ismindeki bir kişi, internetten işiyle ilgili indirdiği demo program yüzünden 10 hapis cezasına çarptırıldı.
Kastamonu’nun Ereğli ilçesinde dekorasyon işleri yapan İlhan Yüksel adındaki bir kişi, internetten demo olarak indirdiği bir program yüzünden 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İşiyle alakalı dekorasyon programını deneme amaçlı indirdiği öğrenilen Yüksel’in bilgisayarına mahkeme kararı ile polis tarafından el konuldu. Kdz. Ereğli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada İlhan Yüksel’e 10 ay hapis cezası verildi. Temyize gönderilen mahkeme kararından eğer olumlu bir sonuç çıkmaz ya da programın sahibi firma ile anlaşma sağlanamazsa, Yüksel 10 ay hapis yatacak.

İşine yarayıp yaramadığını incelemek için demo programını indirdiğini söyleyen Yüksel, önce polislerin evini bastığını, daha sonra 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını söyledi. Mahkemede sunduğu delillerin kabul edilmediğini söyleyen Yüksel, kendisi gibi 8-10 kişinin de bulunduğunu söyledi. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yüksel, “Arkadaşımda gördüm programı. İnternette araştırıp baktığımda burada demo olarak yazıyor. Herkesin, normal sıradan bir vatandaşında indirip kullanabileceği program. Ben bu programı demo olarak indirdim ve bilgisayarıma kurdurdum. Programın orjinalini kurmadım. İş yerinde arama kararı ile bilgisayarıma el konuldu ve hakkımda dava açıldı. İfadem sırasında da internet ekranındaki görüntüyü mahkemeye sundum. Hatta burada lisans kısmında ‘Demo’ yazan yeri ve firmayı işaretledim. O sayfadaki linke tıkladığınızda programın sahibi firmanın kendi internet sitesi açılıyor. Orada da demo yazıyor. Neticede hapis kararına giden bir karar çıktı” dedi.
 

 
Firma yetkilileriyle yaptığı görüşmeleri kaydettiğini ve deneme amaçlı olarak programın kullanılabileceğinin söylendiğini belirten Yüksel, buna rağmen hapis cezasının verilmesine çok şaşırdığını söyledi. Ayrıca programın bedeli 2 bin TL olmasına rağmen Yüksel, mahkeme kararının vazgeçilmesi için 12 bin TL para talep edildiğini belirtti. Davalı, 12 bin TL ödenmezse 10 ay hapiste yatacak.

Kaynak: IHA
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0